Lise Çağındaki 1 Milyonu Aşkın Genç Ne Okuyor, Ne de Çalışıyor

Lise Çağındaki 1 Milyonu Aşkın Genç Ne Okuyor, Ne de Çalışıyor

Ülkemizde lise çağında 6 milyon 96 bin genç bulunuyor ve bu gençlerin 1 milyon 375 bini ne okuyor ne de çalışıyor.

1,5 Milyon Genç Çalışmak Zorunda

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından son açıklanan verilere göre ülkemizde lise çağında olan 6 milyon 96 bin genç bulunuyor. 15-19 yaş arası gençler lise çağında olarak tanımlanıyor. İşte bu gençlerin yüzde 51,76’sı eğitim hayatına devam ediyor. Yani gençlerin sadece yarısı okuyor, diğer yarısının ise ne yaptığı bilinmiyor. 

1,5 milyon genç çalışarak ailesine destek olmak zorunda kalıyor. 705 bin genç hem çalışıp hem de okuyor. 960 bin genç ise sadece iş hayatında yer alıyor. 1 milyon 375 bin gencin ne yaptığı ise bilinmiyor. Çünkü bunlar ne eğitim ne de iş hayatında yer almıyor. İşte bu kesimin yüzde 18.8’i erkeklerden, yüzde 26,5’i ise kadınlardan oluşuyor.

Ülkemizde lise çağında 3 milyon 144 bin erkek ve 2 milyon 952 bin kız bulunuyor. Rakamlara bakıldığında kızların eğitimde daha fazla yer aldığı, erkeklerin ise çalışma hayatında daha fazla yer aldığı görülüyor. Ne eğitim ne de iş hayatında bulunmayanlarda ise kızlar erkeklerden daha fazla yer tutuyor. Yani ülkemizdeki 5 gençten biri liseye gitmiyor ve ne yaptığı da bilinmiyor. MEB’in bu öğrencilere ulaşarak eğitime kazandırması gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.