Bir İşçiye En Fazla Kaç Saat Fazla Mesai Yaptırılabilir

Bir İşçiye En Fazla Kaç Saat Fazla Mesai Yaptırılabilir

İşverenler kendiişleri için işçileri fazla çalıştırmak durumunda kalabilir ancak fazla mesai olarak tabi edilen bu durumun üst sınırı kanunla belirlenmiştir.

Günlük 11 Yıllık 270 Saat

Sözleşmede aksi ifade edilmedikçe işçiler haftalık 45 saat çalışmaktadır. 45 saatin üzerinde olan çalışmalar ise fazla mesai olarak kabul edilmektedir. Ancak fazla mesaiye de belirli bir sınır getirilmiştir. Buna göre çalışanlar günlük olarak en fazla 11 saat çalıştırılabilir. Bu kural işçilerin her gün 11 saat çalıştırılabileceği anlamına gelmemektedir.

Zira İş Kanunu işçilerin yıllık en fazla 270 saat fazla mesai yapabileceklerini belirlemiştir. Bu da işverenler açısından bir sınırlama anlamına gelmektedir. Ancak bazı işverenler bu çalışmaları fazla mesai olarak göstermeyip dolambaçlı yollardan işçilerini fazla mesai yapmaya zorlamaktadır.

Mola Zamanları Sayılmıyor

İşçilerin mesai saatleri hesaplanırken mola saatleri hesaba katılmamaktadır. Dolayısıyla haftada 6 gün çalışanların günlük 7,5 saat çalışmaları gerekmektedir. Mola saatleri ise bunun dışındadır. Bazı firmalar mola saati vermezken bazıları yarım saat bazıları da bir saat mola vermektedir.

İşçilerin fazla mesailerinin karşılığı ücret olarak ödenmelidir. Ödenmemesi durumunda ise işçi tanık yoluyla dahi fazla mesai yaptığını ispat edebilir ve haklarını geri alabilir. İşçilerin verimli ve güvenlikli bir şekilde çalışabilmeleri için çalışma zamanlarına son derece dikkat edilmelidir. Aksi takdirde iş kazaları da artış gösterecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.