Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi

Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi
Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borçlanma ile Emekli Olanlar Mağdur

Yurtdışında çalışarak Türkiye’ye dönen gurbetçiler yurt dışı borçlanması ile emekli olabiliyorlar. Ancak emekli olduktan sonra yeniden çalışmamaları gerekiyor. Türkiye’den emekli maaşı alırken yurt dışında yeniden çalışmaları halinde emekli maaşları kesiliyor. Bu durumda işe başladıklarını SGK’ya bildirmeleri gerekiyor. Bildirmezler ve SGK tespit ederse işe başlama tarihinden itibaren ödenen yersiz ödemeler geri alınır. Üstelik resmi belgede sahtecilik suçundan haklarında kovuşturma yapılır. Son 10 yıl içinde ödenen emekli maaşları bu şekilde geri alınabilecektir. 10 yılı aşanların maaşları ise zamanaşımına uğrayacaktır.

Yurtdışında aynı şartlarla çalışan ve borçlanmadan emekli olan gurbetçiler emekli maaşı aldığı halde çalışabiliyorlar. İşte bu nedenle borçlanma ile emekli olan vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. Bu eşitsizliğin giderilmesi için kanun teklifi verildi.

Eşitsizlik Sona Erecek

CHP Milletvekili Mahmut Tanal bu durumdaki gurbetçi vatandaşlar için kanun teklifi hazırlayarak TBMM’ye sundu. 3201 sayılı “Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edilirse gurbetçi emeklilerin mağduriyeti sona erecektir. Eşitlik, hakkaniyet ve sigortacılık ilkelerine aykırı olan bu uygulama emeklilerin mağduriyetine yol açmaktadır.

Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın