Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi

Borçlanma ile Emekli Olan İçin Kanun Teklifi Verildi

Yurtdışı borçlanması ile emekli olan ancak yurtdışında çalışmaya başladığı için emekli aylığı kesilen kişilerin mağduriyetini giderecek yasa teklifi verildi.

Borçlanma ile Emekli Olanlar Mağdur

Yurtdışında çalışarak Türkiye’ye dönen gurbetçiler yurt dışı borçlanması ile emekli olabiliyorlar. Ancak emekli olduktan sonra yeniden çalışmamaları gerekiyor. Türkiye’den emekli maaşı alırken yurt dışında yeniden çalışmaları halinde emekli maaşları kesiliyor. Bu durumda işe başladıklarını SGK’ya bildirmeleri gerekiyor. Bildirmezler ve SGK tespit ederse işe başlama tarihinden itibaren ödenen yersiz ödemeler geri alınır. Üstelik resmi belgede sahtecilik suçundan haklarında kovuşturma yapılır. Son 10 yıl içinde ödenen emekli maaşları bu şekilde geri alınabilecektir. 10 yılı aşanların maaşları ise zamanaşımına uğrayacaktır.

Yurtdışında aynı şartlarla çalışan ve borçlanmadan emekli olan gurbetçiler emekli maaşı aldığı halde çalışabiliyorlar. İşte bu nedenle borçlanma ile emekli olan vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. Bu eşitsizliğin giderilmesi için kanun teklifi verildi.

Eşitsizlik Sona Erecek

CHP Milletvekili Mahmut Tanal bu durumdaki gurbetçi vatandaşlar için kanun teklifi hazırlayarak TBMM’ye sundu. 3201 sayılı “Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edilirse gurbetçi emeklilerin mağduriyeti sona erecektir. Eşitlik, hakkaniyet ve sigortacılık ilkelerine aykırı olan bu uygulama emeklilerin mağduriyetine yol açmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.