Borsa İstanbul Dibi Gördü

Borsa İstanbul Dibi Gördü
Borsa İstanbul Dibi Gördü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ekonomisinde son 10 gündür çok sert hareketler yaşanıyor. İlk önde corona virüs pandemisinde ikinci dalga riski sebebiyle altın fiyatları ardı ardına rekorlar kırarak gram altın fiyatı 440 TL’ye dayandı. Daha sonra Euro kuru bir anda 7,60 seviyelerinden 10 günde rekorlar kırarak 8,30 seviyelerine kadar yükseldi.

Ardından 2 aydır 6,84 seviyelerinde seyreden dolar kuru ardı ardına artışlarla 7 TL seviyesini geçti. Son olarak ise gerçekleştirdiği hızlı yükselişle tekrar tarihi rekor olan 1230 seviyelerine yükselen BIST 100 endeksi burayı geçemeyince son 2 gündür yaşadığı sert düşüşlerle 1135 seviyesine kadar geri çekildiği görülüyor.

Borsada Yaşanan Düşüş Artarak Devam Edebilir

Borsa uzmanları yatırımcıları Borsa endeksinin daha da düşebileceği yönünde uyarıyor. Özellikle ikinci dalga riskinin artık iyiden iyiye kendini hissettirmesi, Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimin tırmanma ihtimali, ekonomik göstergelerin hala riskli olması, yüksek enflasyon baskısı gibi nedenler bir araya gelince Borsa İstanbul’da ki düşüşün artarak devam edebileceği iddia ediliyor.

İlk etapta 1100 puan seviyesinde destek noktası bulunan BIST100 endeksi eğer bu destek noktasında tutunamaz ise 1000 puan altının görülebileceği konuşuluyor. Ayrıca ikinci dalganın gelmesi halinde ise BIST 100 endeksinin ilk corona virüs döneminde gördüğü 800 puan seviyelerine kadar düşüşün sürebileceği ifade ediliyor. 

Gözler Altın ve Dolarda

Yatırımcıların gözü kulağı ise altın fiyatları ve Dolar kuruna çevrilmiş durumda. Her gün yeni bir rekor kıran altın fiyatlarında ki yükselişin nereye kadar devam edeceği merak ediliyor. 440 TL bandına gelen gram altında ki artışın devam edeceği ön görülüyor. İlk etapta 480 seviyelerinin test edilebileceği ifade ediliyor.

Olası bir ikinci dalga ve bu dalganın iddia edildiği gibi ilkine göre kat ve kat daha etkili olması durumunda ise güvenilir liman olarak görülen altın fiyatlarının gram bazında 700 TL’ye dayanabileceği iddia ediliyor. Dolar kurunda ise 7 TL seviyesinin direnç olduğu ve bu seviyenin aşılması halinde ise Dolar TL kurunun 7,30 seviyelerine doğru harekete başlayabileceği ön görülüyor.

Borsa İstanbul Dibi Gördü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın