Büyükşehir Belediyesi Liyakat Demesine Rağmen 16 Aydır Mülakat Adaylarını Bekletiyor

Büyükşehir Belediyesi Liyakat Demesine Rağmen 16 Aydır Mülakat Adaylarını Bekletiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından görevde yükselme sınavına başvuran adaylar 16 aydır bekliyor. Sınav başvurusu sonrasında adaylar adalet ve liyakat ifadelerini kullanan belediyelerin bu konuyu çözmelerini istiyor. Detaylar haberimizde.

Milyonlarca Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adaylarının kamuya ilk defa atanmada mülakat çilesini yaşadığı gibi birçok kurum tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarında da mülakat çilesi kamu çalışanlarının önünde engel olmaya devam ediyor.

Liyakatin Tesisi İçin Mülakatın Kalkması Şart

Kamunun hiçbir alanında mülakat olmamasını ve liyakatin tesis edilmesi için gerek siyasi partilerin gerekse kamu idaresinde görev alan yetkililerin bu konuyu çözmesi için adım atması bekleniyor.

Siyasi Partilerin Tamamı Adım Atmalı

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kamuda mülakata dikkat çekmiş ve özellikle CHP'li belediyelerde bu sorunun çözülmesi için adım atılacağını belirtmişti. Ancak ne muhalefet partileri ne iktidar bu konuda maalesef adım atma niyetinde değil.

Bu da milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS adaylarının önünde büyük bir engel olarak daha da belirgin bir hal alıyor.

Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi mülakat ve liyakat ilkesi söylemleri neticesinde 16 aydır bekleyen adayların sorununa çözüm bulması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesinde 19 şef kadrosu için GYS'ye katılan 50 aday 16 aydır beklemekte. Gerek Antalya Büyükşehir Belediyesi gerekse diğer belediye ve kamu kurumları bu kapsamda adım atmalı ve mülakata artık bir dur demelidir!

Yazılı sınav sonuçları 21 Ekim 2019 tarihinde sonuçlandırılmasına rağmen 16 aydır mülakatları yapılmayan adaylar mağduriyetlerini dile getiriyor. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 2020 yılı görevde yükselme duyurusunda bu konu ile ilgili olarak ifadelerde bulunmuş ve daha önce yapılan sınavların bir an evvel sonuçlandırılması gerekliliğine vurgu yapmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.