Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Vekillerin Emekli Maaşları

Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Vekillerin Emekli Maaşları
Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Vekillerin Emekli Maaşları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Maaşları Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekillerine ödenecek olan emekli maaşları 5510 sayılı kanunun 43’üncü maddesine göre belirlenmektedir.

Cumhurbaşkanına verilecek yıllık ödenek üzerinden maaş hesaplamaları yapılmaktadır. 2020 yılı için verilecek ödenek ise Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda 975.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bu şekilde yapılacak olan hesaplamalara göre yeni yılda ödenecek maaşlar da belli olmuştur. 2020 yılında cumhurbaşkanı maaşı 81.250 TL’dir. Emekli olan cumhurbaşkanı maaşı ise 32.500 TL’dir.

TBMM başkanı ve eski başbakanların maaşı ise cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 75’i kadardır. 2020 yılında TBMM Başkanı ve başbakanlara ödenecek emekli maaşı 24.375 lira olacaktır.

Milletvekillerinin maaşı ise cumhurbaşkanının emekli maaşının yüzde 45’i kadardır. Yani 2020 yılında emekli milletvekili 14.625 lira maaş alacaktır.

Bu kişilerin emekli maaşları Cumhurbaşkanı ödeneğine göre belirlenmektedir. Bu yüzden sene içinde zam uygulanmayacaktır. 2020 başı için belirlenen bu rakamlar 2021’e kadar uygulanacaktır.

Görüldüğü üzere alınan emekli maaşları oldukça dolgundur. Halen bu görevleri yerine getirenler ise emekli maaşının 3 katı kadar bir maaş almaktadır. Milletvekili olarak emekli olmanın ne kadar kolay olduğu düşünülürse çok sayıda kişi halihazırda milletvekili olarak emekli maaşı almaktadır.

Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Vekillerin Emekli Maaşları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın