Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı BİP’e Geçiyor

Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı BİP’e Geçiyor

Whatsapp’ın kullanıcı verilerine erişeceğini duyurmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığında kritik bir adım geldi.

Whatsapp’ın kullanıcı verilerine erişim ve paylaşımı içeren yeni güncelleme ve kullanıcı sözleşmesini 8 Şubat'a kadar onaylamayan kullanıcıların artık whatsapp uygulamasını kullanamayacağını duyurmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığından kritik bir adım geldi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından sonra Milli Savunma Bakanlığı da Whatsapp'taki veri güvenliği kaygıları nedeniyle haberleşme gruplarını BiP Mobil'e taşıma kararı aldı.

WhatsApp’ın kullanıcılarına yönelik “zorunlu güncelleme” kararına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “BİP” ve “Dedi” gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Whatsapp’ın kullanıcı verilerine erişeceğini duyurmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yerli ve milli uygulamalara geçiş kararı aldıklarını duyurdular.
Ülke genelinde de vatandaşlarımızın çoğu Whatsaap tarafından “kullanıcı verilerine erişim ve paylaşım izinlerini içeren kullanıcı sözleşmesini” zorunlu hale getirdiğini açıklamasın ardından Whatsaap uygulamasını telefonlarından kaldırarak yerli ve milli olan sosyal medya uygulamalarını (Bip - Dedi) indirmeye başladı.

Bilindiği gibi, Whatsapp kullanıcılarına güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim ile gündeme geldi. Türkiye'deki kullanıcıların tepkisini çeken Whatsapp sözleşmesi maddeleri içerisinde, "Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur." ifadesi dikkat çekerken, güncellemeye tepkili olan kullanıcılar yerli uygulama BiP'e yöneldi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.