Danıştay Dayanışma Aidatını İptal Etti

Danıştay Dayanışma Aidatını İptal Etti
Danıştay Dayanışma Aidatını İptal Etti
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adaletsizlik Giderildi

Kamu görevlilerinden alınan dayanışma aidatı ile sendika üyesi olmayan kamu görevlilerinin de sendikanın elde ettiği kazanımlardan faydalanabilmeleri sağlanmaktaydı. Ayrıca bazı memurlara da sosyal denge tazminatı ödenmekteydi. Bu tazminat sadece belediyedeki memurlara ödenmekte ancak merkezi yönetimdeki memurlar bundan faydalanamamaktaydı. Ancak Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen bu karar ile artık memurlardan bu tür bir kesinti yapılmayacak. 

Sosyal denge tazminatı ödenmesinde böylesi bir ayrımcılık yapılacak olması Danıştay tarafından hukuka uygun kabul edilmedi. Sosyal denge sözleşmesine taraf olan sendikanın üyeleri ile diğer sendika üyeleri ya da sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında bir ayrım yapılamayacağı bu şekilde karara bağlanmış oldu.

Memurlar arasındaki ayrımın sadece mevcut statülerine, kadro ve iş hacmine göre yapılabileceği kararda belirtildi. Memurlar ise bu kararın geriye dönük olarak işleyip işlemeyeceğini merak ediyor. Eğer geriye dönük olarak işlemesi söz konusu olursa memurlara ödeme yapılması gerekecektir.

Bu konuda adım atacak memurların muhakkak hukuki destek almaları gereklidir. Aksi takdirde hak arama süreci daha meşakkatli ve masraflı bir evreye geçebilir. Ancak hukuken doğru bir yöntem ile hak aramaya başlanırsa bu durumda daha kolay bir şekilde hakkın kazanılması mümkün olabilecektir. Alınan bir olumlu karar diğer durumdakileri de etkileyecektir.

Danıştay Dayanışma Aidatını İptal Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın