Diyanet Yanıt Verdi: TOKİ’den Ev Almak Caiz Mi

Diyanet Yanıt Verdi: TOKİ’den Ev Almak Caiz Mi

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal konut projesi kapsamında kamu bankalarından alınacak kredinin caiz olup olmadığı sorusuna yanıt verdi.

Amaç Faiz Geliri Almak Değil 

Pek çok vatandaş bankalardan kredi almayı faiz nedeniyle reddetmektedir. Ancak günümüzde kredi ile borçlanma yapmaksızın büyük çaplı bir alım yapmak mümkün olmamaktadır. İşte bu nedenle vatandaşlar bu konuda Diyanet’ten fetva beklemektedir. Son olarak hükümet tarafından başlatılan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında TOKİ aracılığıyla ödeme güçlüğü çeken vatandaşların ev sahibi yapılması amaçlanıyor.

Bu proje kapsamında bir miktar peşinat ödenmektedir. Geri kalan kısım için ise kamu bankaları aracılığıyla kredi tahsis edilmektedir. Fakat bu kredide faiz olduğu için vatandaşlar tedirginlik yaşamaktadır. Bu durum Diyanet İşleri Başkanlığı’na da soruldu. Diyanet İşleri Başkanlığı fetva kurulu da bu konuda bir cevap metni hazırladı. Bu metinde TOKİ’den ev almanın caiz olduğu ifade edildi. Kamu bankalarının verdiği kredilerde amaçlarının kar elde etmek olmadığı, ödeme güçlüğü çekenleri ev sahibi yapmak olduğu ifade edildi.

Bu fetvaya göre kamu bankalarından alınacak ev kredisinde mahsur olmadığı dile getirilmiş oldu. Dolayısıyla TOKİ’ye olan ilginin bu sayede daha da çok artacağını söyleyebiliriz. Hali hazırda başvuruların 1 milyonu geçtiğini söyleyebiliriz. Son günlerine girilen başvurularda sayı bir miktar daha artacaktır. Bu projelerin daha da çok yaygınlaşması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.