Doğum Sonrası Mesaisi Yeniden Düzenlenmeyen İşçi İçin Karar Çıktı

Doğum Sonrası Mesaisi Yeniden Düzenlenmeyen İşçi İçin Karar Çıktı

Emzirme nedeniyle mesai saatlerini yeniden düzenlemeyen işveren, işçiyi işten çıkardı ancak Yargıtay kararı bozdu.

İşveren Emredici Hükümlere Uymalıdır

Bursa’da bir işçi doğumdan sonra yeniden işe başladı ancak çalışma saatleri emzirme iznine göre düzenlenmedi. İşçi emzirme hakkının kullandırılmasını istedi ve işyerine dilekçe verdi. Emziren anne olmasından ötürü gece ve gündüz toplam 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması gerektiğini hatırlattı. İşveren ise çalışma saatlerinin değişmeyeceğini ve 24/48 olan vardiya düzenine devam edileceğini söyledi ve işçinin bir sonraki yazılı başvurusu işten çıkarma ile sonuçlandı. 

İşten çıkarılan işçi iş mahkemesinde dava açtı. Davacı işçi alacaklarını isterken, davalı işveren hakların ödendiğini iddia etti. İşverenin tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebileceği savunuldu. Dosyayı inceleyen yerel mahkeme işvereni haklı bularak davayı reddetti. Davacı işçi Yargıtay’a başvurarak temyiz hakkını kullandı. Yüksek mahkeme ise işçiyi haklı buldu. İşveren haksız fesih yaptığı için kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir.

Yargıtay, işçinin emziren anne olduğunu ve yasal hakları bulunduğunu hatırlattı. İşçinin işverene yaptığı başvurunun hak arama özgürlüğü kapsamında olduğu tespit edildi. İşçinin bu haklarının yasada emredici şekilde düzenlenmesinden ötürü işveren uymak zorundadır. Ancak söz konusu olayda işveren yeni mesai kavramına uymak yerine işçiyi işten çıkarmıştır. Haksız fesihle sözleşmeye son veren işveren kıdem ve ihbar tazminatını ödemelidir. Açıklanan nedenlerle Yargıtay oybirliği ile yerel mahkeme kararını bozmuştur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.