Türk Metal Kolunda Arabuluculuk Aşamasına Gelindi

Türk Metal Kolunda Arabuluculuk Aşamasına Gelindi

Türk Metal iş kolundaki Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında süren toplu sözleşme 2020’ye devroldu, iş arabulucuya kaldı.

Metal İş Anlaşmaya Varamadı

2019 yılında asgari ücret için anlaşmaya varıldı ancak metal iş kolunda henüz anlaşma sağlanamadı.150 bin kadar işçi bu anlaşmanın sağlanmasını bekliyor. MESS’le iş kolunda örgütlü Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında süren görüşmeler anlaşmaya varamadı. Böylece metal iş sözleşmesinde iş arabulucuya kaldı. 

Metal İş kolundaki anlaşmazlık arabulucu aşamasında da istedikleri gibi sonuçlanmazsa sıra grev hakkına gelecek. Türk Metal ve Birleşik Metal İş yöneticileri işçilerin mesaiye kalmama eylemi yapması konusunda uzlaşmaktadır. Ancak bu eylem üretimi etkileyeceği için TİS sürecinde olumsuz sonuçlanabilir. Bu yüzden sendika yöneticileri önceki yıllardan ders çıkararak daha doğru adımlar atmalıdır. 

Grev Hakkına Sıra Gelecek Mi?

TİS sürecinde işçilerin ek zam talebi, sözleşme süresinin 3 yıldan 2 yıla düşürülmesi gibi talepleri vardır. Bu taleplerin kabul görmemesi halinde grev seçeneği devreye girecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.