Gelir Vergisi Dilimlerinin Düşürülmesi Hedefleniyor

Gelir Vergisi Dilimlerinin Düşürülmesi Hedefleniyor

Kamu ve özel sektör çalışanlarının gelir vergisi diliminin düşürülmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi.

Gelir Vergisi Azaltılmalı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna “Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” sunuldu. 4 Aralık tarihinde TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile hem kamu hem de özel sektör çalışanlarının gelir vergisinin düşürülmesi isteniyor. Vergi dilimleri ve oranlarının değiştirilmesi suretiyle ücret karşılığı çalışanların daha az vergi ödemesi amaçlanıyor.

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük kısmı ücret karşılığı çalışanlardır. Memur ve işçi gibi bordolu çalışanlar vergi rekortmenidir. Hem doğrudan elde ettikleri gelir üzerinden vergi alınmaktadır. Hem de dolaylı olarak aldıkları mal ve hizmetlerden vergi kesilmektedir. Böylece bordolu çalışanlar maalesef ki iki kat fazla vergi yükü altındadır. 

Anayasaya göre herkes kamu giderlerini karşılamak için mali gücü kadar katılacaktır. Bu düzenleme ile herkesin mali gücüne vergi ödemesi hedeflenmektedir. Ancak şu anki tabloda çok kazanana daha az vergi öderken, az kazanan daha çok vergi ödemektedir. 

Memur ve İşçinin Vergi Yükü Hafifletilmelidir

Dar ve sabit gelirli denilince akla ilk gelen memur ve işçidir. İşte bu kesim için adaletli vergi sistemi büyük önem arz etmektedir. Gelir ne kadar az ise ödenen verginin gelir içindeki önemi o kadar fazladır. Vergi adaletinin sağlanması ile dar gelirlinin vergi yükü kendiliğinden azalacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.