Dul Maaşı Kötü Niyetli Evliliklere Karşı Düzenleme Altına Alınmalı

Dul Maaşı Kötü Niyetli Evliliklere Karşı Düzenleme Altına Alınmalı

Memurlar için uygulanan eşler arasında 30 yaştan fazla fark varsa ödenen dul maaşının yarı yarıya düşürülmesi hükmü, SSK ve Bağ Kur emeklileri için de getirilmelidir.

Emekli Memurlar İçin Hüküm Var

5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihte memur olarak emekli olan kişiler hakkında dul maaşı ile ilgili özel hüküm vardır. Emekli memur ile eşi arasında 30 yaştan fazla fark varsa, emekli öldüğünde geride kalan eşe bağlanan dul maaşı yarı yarıya düşürülecektir. Dul eşe emekli maaşının yüzde 75’i bağlanmaktadır. Eğer eş emekliden 30 yaştan daha küçükse yüzde 37,5 maaş bağlanacaktır. 

İşte bu madde ile sadece emekli maaşı almak için yapılan kötü niyetli evliliklerin SGK’ya yük olması önlenmek istenmiştir. Çünkü emekli memur maaşı diğer emeklilere nispeten daha yüksektir. Emekli öldüğünde halen maaş almaya devam edilmesini isteyenler formalite evlilikler ile maaşını birileri için özgülemektedir. Söz konu hükümle bu kötüniyet engellenmektedir.

SSK ve Bağkur Emeklileri de Kapsama Alındı

Kötüniyetli evlilikler sadece memur emeklileri ile değil diğer emekliler ile de yapılmaya devam edilmektedir. SSK ve BağKur emeklileri için böyle bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla ölmeden önce yapılan göstermelik evliliklerle maaşlarını diğer bir yakınlarına bırakabilmektedirler. Bu yersiz ödemelerin SGK’ya yük olmaması için yukarıdaki düzenleme kapsamına SSK ve Bağ Kur emeklileri de alınmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.