Dünya Twitter Skandalı İle Çalkalanıyor

Dünya Twitter Skandalı İle Çalkalanıyor
Dünya Twitter Skandalı İle Çalkalanıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter üzerinden gerçekleşen tarihin en büyük hacklenme skandalı dünyanın önde gelen isimlerinin etkiledi.  Gerçekleştirilen tarihin en büyük hacklenme saldırısında eski ABD Başkanı Barack Obama, Bill Gates, Apple, Elon Musk, Jeff Bezos, Kanye West ve Kim Kardashian gibi dünyaca ünlü şirketlerin ve isimlerin Twitter hesapları ele geçirilmişti. Bu haber ile birlikte Twitter şirketin hisseleri yüzde 6 değer kaybettiği görüldü. Dünya tarihinin en büyük hesap ele geçirme skandalı olarak adlandırılan bu hacklenme hadisesi Twitter’da bulunan güvenlik açığının boyutunu bir kez daha gözler önüne derdi.

2019 yılında da bunu daha küçük çaplı versiyonu olan hacklenme saldırısında Twitter CEO’su Jack Dorsey de dahil önemli kişilerin hesapları hacklenmişti. Fakat bu son saldırının boyutu şimdiye kadar hiç alışık olunmadık bir organizasyonu işaret ediyor. Saldırının nasıl meydana geldiği, neden uzun bir süre Twitter’ın bu saldırıya bir şey yapamadığı ise cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor.

Saldırı Küresel Bir Kriz Yaratabilirdi

Saldırının dünya tarafından bu denli önemli görülmesinde, doğurabileceği çok önemli sorunlar ön plana çıkıyor. Özellikle saldırganların motivasyon kaynağının para olması en büyük şans olarak görüldü. Aksi taktirde dünya genelinde onarılamaz sonuçlara neden olabilirdi. Buna en dikkat çekici örnek ise hacklenen ve 83 milyon takipçiye sahip ABD Başkanı Trump’ın hesabından atılacak bir tweet, küresel bir kaos yaratabileceği veriliyor. Uzmanlar bu durumun yaşanmasına neden olarak ise korsanların Twitter’ın kontrol paneline erişim için arka kapı bulmaları ile gerçekleştiği dorumları yapılıyor. 

Birçok Kullanıcı Hesaplarının Gizliye Aldı

Yaşanan bu skandal sonrasında birçok kullanıcının hesaplarını gizliye aldıkları ya da geçici olarak dondurdukları görülüyor. Twitter’a olan güven hiç olmadığı kadar azalırken şirketin bu durum karşısında büyük bir prestij ve maddi kayıp yaşadığı ifade ediliyor. Twitter yetkililerinin net bir açıklama yapmadıkları görülürken ilerleyen saatlerde geniş kapsamlı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Dünya Twitter Skandalı İle Çalkalanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın