E-KPSS’ye Rekor Başvuru

E-KPSS’ye Rekor Başvuru
E-KPSS’ye Rekor Başvuru
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde sosyal devlet olma ilkesi doğrultusunda her sene engelli bireylerimizin devlet kadrolarında çalışmaları için belirli oranda kadro ayrılıyor. Bu kadrolara sadece engelli vatandaşlarımız başvuru yapabiliyor. Fakat ayırılan kadro sayısı yetersiz ve sınırlı olduğundan dolayı her yıl engelli bireylere yönelik olarak ÖSYM tarafından yapılan E-KPSS ile atama ve yerleştirme işlemi yapılıyor. 2020 yılında yapılacak sınav için yapılan 85 bin başvurunun son yılların en yüksek rakamı olduğu ifade ediliyor.

Sayının bu denli artması ile birlikte devlet kadrolarında memur olmak isteyen engelli bireylerin oldukça yüksek puanlar alması gerekiyor. Her sene sayıları binleri anca bulan engelli memur alımları nedeniyle pek çok engelli birey hayalini kurduğu devlet memurluğuna çok çalışmasına ve yüksek puanlar almasına rağmen ulaşamıyor. 

Devlet Kurumları Yasaları Uygulamıyor

Ülkemizde devlet kurumları bünyesinde bulundurdukları memur kadrosunun yüzde 3’ünün engelli vatandaşlarımız için kullanması gerekirken pek çok kamu kurumunun bu kurala uymadıkları görülüyor. Son yapılan değerlendirmelerde yaklaşık 40 bin engelli kadrosunun kamu kurumları tarafından kullanılmadığı ifade ediliyor.

2020 yılında ise E-KPSS ile 12 bin civarında bir alım yapılması planlanıyor. Fakat sayısın resmi açıklara göre oldukça az olması nedeniyle kamu kurumlarının alım sayısını arttırabileceği konuşuluyor.

E-KPSS’ye Rekor Başvuru

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın