E-KPSS’ye Rekor Başvuru

E-KPSS’ye Rekor Başvuru

2020 yılının Nisan ayından engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yapılacak E-KPSS’ye girecek olan kişi sayısı ÖSYM tarafından 85 bin olarak açıklandı.

Ülkemizde sosyal devlet olma ilkesi doğrultusunda her sene engelli bireylerimizin devlet kadrolarında çalışmaları için belirli oranda kadro ayrılıyor. Bu kadrolara sadece engelli vatandaşlarımız başvuru yapabiliyor. Fakat ayırılan kadro sayısı yetersiz ve sınırlı olduğundan dolayı her yıl engelli bireylere yönelik olarak ÖSYM tarafından yapılan E-KPSS ile atama ve yerleştirme işlemi yapılıyor. 2020 yılında yapılacak sınav için yapılan 85 bin başvurunun son yılların en yüksek rakamı olduğu ifade ediliyor.

Sayının bu denli artması ile birlikte devlet kadrolarında memur olmak isteyen engelli bireylerin oldukça yüksek puanlar alması gerekiyor. Her sene sayıları binleri anca bulan engelli memur alımları nedeniyle pek çok engelli birey hayalini kurduğu devlet memurluğuna çok çalışmasına ve yüksek puanlar almasına rağmen ulaşamıyor. 

Devlet Kurumları Yasaları Uygulamıyor

Ülkemizde devlet kurumları bünyesinde bulundurdukları memur kadrosunun yüzde 3’ünün engelli vatandaşlarımız için kullanması gerekirken pek çok kamu kurumunun bu kurala uymadıkları görülüyor. Son yapılan değerlendirmelerde yaklaşık 40 bin engelli kadrosunun kamu kurumları tarafından kullanılmadığı ifade ediliyor.

2020 yılında ise E-KPSS ile 12 bin civarında bir alım yapılması planlanıyor. Fakat sayısın resmi açıklara göre oldukça az olması nedeniyle kamu kurumlarının alım sayısını arttırabileceği konuşuluyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.