Eğitim Seviyeleri Arası Kazanç Arasındaki Fark Kapandı

Eğitim Seviyeleri Arası Kazanç Arasındaki Fark Kapandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre üniversite mezunu ile lise mezunları arasındaki gelir farkı 2014 yılına göre %45 azaldı.

Kazanç Farkı %86 Seviyesinde

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre lise mezunları ile üniversite mezunlarının yıllık kazançlarının arasındaki farkın azaldığı tespit edildi. 2014 yılında lise mezunun yıllık kazancının %131 kadar fazlası üniversite mezunları tarafından alınmaktaydı.

2018 yılındaki verilere bakıldığında ise bu fark iyice kapandı. %131 olan fark %86'ya kadar indi. Bu da üniversite eğitiminin cazibesini giderek kaybettirecektir. Ayrıca üniversite mezunu işsizlerin sayısının da her geçen gün artması da üniversite eğitimini tartışmaya açmaktadır.

Bu tür sorunların yaşanması nedeniyle eğitim sisteminde meslek eğitimleri teşvik edilmektedir. Lise çağından itibaren meslek eğitimleri teşvik edilmekte ve artık üniversite eğitimlerinde de iş hayatı ile uyum sağlanması amaçlanmaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da önemli çalışmalar yapmaktadır. Meslek garantili olarak eğitim veren liseler ve meslek yüksekokulları giderek yaygınlaşmaktadır.

Ayrıca son dönem içerisinde teknik konularda eğitim gören kimselerin is bulmaları da daha kolay olmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin bölüm seçerken de dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde üniversite eğitiminin sonunda işsiz kalan ya da farklı bir alanda çalışmak zorunda kalan işçiler söz konusu olmayacaktır. Devletin de bu konuda iyi bir planlama yapması gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.