EGM Bünyesine Koruma Memurları Alınacak

EGM Bünyesine Koruma Memurları Alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, koruma hizmetlerinin daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Koruma Eğitim Akademisi Şube Müdürlüğü kuruldu.

Branşlaşma Sağlanacak

Önemli insanların korunması için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma daire başkanlığı bulunmaktaydı. Ancak bu daire başkanlığı normal polisler arasından eleme yöntemi ile bazı kimseleri seçmekte ve koruma polisi olarak görevlendirmekteydi. Kısa bir süre verilen eğitim ile yüzeysel olarak bilgilenen polisler koruma görevini üstlenmekteydi.

Koruma görevini daha profesyonel bir seviyeye çıkarmak isteyen EGM, bu kapsamda Koruma Eğitim Akademisi Şube Müdürlüğü’nü kurdu. Bundan sonra koruma görevi yapacak polisler özenle seçilecek ve iyi bir eğitim alarak göreve başlayacak.

Koruma polisi olarak seçilecek kişilerin 40 yaşından gün almamış olmaları gerekirken sicillerinin de iyi ya da çok iyi olması icap ediyor. Bu personellere toplamda 10 hafta sürecek bir eğitim verilecek. Toplamda 300 saati bulacak olan bu eğitimin sonunda başarılı olan polisler koruma görevini ifa edecek.

Koruma polisi olmak isteyen polis memurlarının Pol-Net üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurular tamamlandıktan sonra şartları sağlayan adaylar ile iletişime geçilecek ve gerekli süreç ilerlemeye başlayacaktır.

Koruma polisleri 81 ilde de görev yapacaktır. Dolayısıyla geniş bir çalışma alanı söz konusudur. Fakat bu personellerin sürekli olarak koruma şubede çalışıp çalışmayacağı da netleşmiş değildir. Zira eğitimli personelin farklı alanda değerlendirilmesi de kaynak israfı anlamına gelecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.