Emekli Olduktan Sonra Sigortalı Çalışmak Avantajlı

Emekli Olduktan Sonra Sigortalı Çalışmak Avantajlı
Emekli Olduktan Sonra Sigortalı Çalışmak Avantajlı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avantajları Neler?

Ülkemizde emekli maaşları oldukça düşük olduğundan, vatandaşlar emekli olsa da çalışmaya devam ediyor. SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’ndan emekli olanların hepsi hem emekli aylığı alarak hem de sigortalı işçi olarak çalışmaya devam edebiliyor. Bu kişiler adına sosyal güvenlik destek primi (SGDP) olarak prim ödemesi yapılıyor. Bu prim emekli aylığına bir etki etmiyor. Sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılmaktadır. İşte avantaj burada ortaya çıkıyor. Emekli iş kazası yaşarsa bütün haklarını alabiliyor. Ancak kayıt dışı çalışıyor olsaydı iş kazası ile hayatı kararabilirdi. 

Çalışmasından ötürü emekli aylığının artmasını isteyenler aylıklarını kestiriyor ve yeniden SGK’lı olarak çalışmaya devam ediyor. Prim ödenmeye de devam ediliyor. Çalışma bitince ise tekrar emeklilik dilekçesi veriliyor. Böylece kişinin emekli olunca hesaplanan hakları da artacaktır. Ancak emekli aylığının kesildiği kısım için emekli aylığından mahrum kalınacaktır.

Bu mahrumiyet maaşa yapılan zam ile karşılanamayacak kadar büyüktür. Sadece erken yaşta emekli olan kişiler bu mahrumiyeti telafi edecek kadar uzun emekli maaşı alabilir.

Kayıt dışı çalışanlar ise işverenin ödeyeceği primi de elden alarak daha fazla miktara çalışmış oluyor. Ancak kayıt dışı çalışmak yasak olduğundan tespiti halinde daha büyük zararlara maruz kalabiliyorlar.

Emekli Olduktan Sonra Sigortalı Çalışmak Avantajlı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın