Emekli-Sen: Emeklilere 4 İkramiye Verilmeli

Emekli-Sen: Emeklilere 4 İkramiye Verilmeli

Tüm Emekliler Sendikası, 2020 yılına ilişkin talepleri açıkladı ve emeklilere yılda 2 kere verilen ikramiyenin 4’e çıkmasını istedi.

Emekli Yoksulluk İçinde

Toplantı Mülkiyeliler Birliği'nde Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) tarafından 2020 bütçesi değerlendirildi. Hükümet tarafından yapılan bütçenin emekliye sağlık ve yaşam hakkı tanımadığı belirtildi. 13 milyona yakın emeklinin hakkının savunulmadığı, yoksulluğu arttıracağı açıklandı.

Ülkemizde 13 milyon emekli bulunuyor ve bunların 4 milyonu aynı zamanda çalışıyor. Çünkü aldıkları emekli maaşları geçinmeye yetmiyor ve çalışmak zorundalar. Emekli maaşlarında yapılan artış milli gelirdeki artıştan yüzde 34 daha azdır. Yani emekli milli gelirden payına düşeni alamamaktadır. Ülkemizde açlık sınırı 2.103 lira iken, yoksulluk sınırı 6 bin 850 liradır. 8 milyondan fazla emekli ise açlık sınırının altındadır.

Kullanılmayan yollar, köprüler için vatandaşın cebinden kat kat para çıkmaktadır. Savaş ve güvenlik için ayrılan pay oldukça yüksektir. Ancak bu harcama kalemleri vatandaşlarla paylaşılmıyor. Emekli kendisine ödenmeyen milli gelirdeki payın nereye gittiğini bilmek istiyor. 

2020 Talepleri

Tüm Emekliler Sendikası şu anki durumu özetledikten sonra taleplerini sıraladı. En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. Emeklilere senede 4 kez emekli ikramiyesi ödenmelidir. Emekliler ile eşlerine ücretsiz ulaşım sağlanmalıdır. Asgari ücretten ve asgari ücretten daha az olan emekli maaşlarından vergi alınmamalıdır. EYT sorunu bir an çözülmelidir. Sağlık için emeklilerden kesinti yapılmamalıdır. Temel ihtiyaçlardan KDV alınmamalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.