Enflasyon Kasım’da Yeniden Çift Haneyi Gördü

Enflasyon Kasım’da Yeniden Çift Haneyi Gördü
Enflasyon Kasım’da Yeniden Çift Haneyi Gördü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon Rakamları

Kasım ayına ilişkin TÜİK verileri açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE)’nin Kasım’da yüzde 0.38 arttığı görüldü. Bu artış yeniden çift haneli enflasyona çıkılmasına neden oldu. Yıllık enflasyon % 8.55’ten % 10.56’ya yükseldiği görüldü. Enflasyonda tek haneye düşme hedefi yalnızca Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşti. % 9.26 ve % 8.55 oranlarındaki enflasyon, Kasım ayında yüzde 10’u aştı. 

Yurt içi üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre %0,08 düştü. Geçen senenin Aralık ayına göre ise %6,63 artış yaşandı. 12 ayın ortalamasına göre ise %19,68 artış kaydedildi. 

Kasım ayında en yüksek fiyat artışı giyim ve ayakkabı gurubunda yaşandı. Ev eşyası, haberleşme, konut ve ulaştırma alanlarında da fiyatlarda artış yaşandı. En fazla zam ise alkollü içecekler ve sigarada yaşandı. Çeşitli mal ve hizmetlerde ise düşüş yaşandı. 

Kasım ayında geçen senenin aynı ayına göre eğitim, çeşitli mal ve hizmetler, sağlık, lokanta ve otellerde zam yapıldı. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler, tütün, altın en çok zam gören ürünler oldu. Ortalamaya bakıldığında 33 ürünün fiyatı sabit kaldı. 296 ürüne zam geldi ve 89 ürünün fiyatı düştü. Fiyat artışları da madencilik, taş ocakçılığı, imalat, elektrik, gaz, su gibi kalemlerde de artış yaşandı.

Enflasyon Kasım’da Yeniden Çift Haneyi Gördü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın