Memurlar İçin Enflasyon Zammı Göründü

Memurlar İçin Enflasyon Zammı Göründü

Kasım ayına ait enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından gözler memurların alacakları enflasyon zammına çevrildi.

0,71 Oranında Zam Göründü

Memurların 2020 yılı Ocak ayında alacakları zam miktarı enflasyon rakamlarına endeksli olarak ilerlemektedir. Ocak ayında verilecek olan zam %5 olarak tayin edilmişti. Enflasyonun %5 üzerinde gerçekleşmesi durumunda ise enflasyon farkı ödeneceği konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Son 5 aylık enflasyona bakıldığında ise enflasyon oranının %5,71 oranında gerçekleştiği görülmektedir. Buna göre %0,71 oranında bir enflasyon zammı ödenmesi söz konusu olacaktır. Ancak enflasyon oranının net miktarı Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanması birlikte netlik kazanacaktır. 

Memurlar ise alım güçlerinin ciddi oranda azaldığını ifade etmektedir. Bu nedenle yapılacak olan %0,71 oranındaki zammın yeterli olmayacağı dile getirilmektedir. Özellikle gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar hane halkının harcamalarını ciddi miktarda artırmaktadır.

Aralık ayı ücret karşılığı çalışanlar açısından son derece önem arz eden bir ay olacak. Nitekim asgari ücret görüşmeleri bu ay içerisinde gerçekleşecek. Aralık ayı enflasyonu tüm yılın enflasyon oranını belirleyecek ve zamlar da buna göre belirlenecektir. Memurlar ve işçiler yapılacak olan zamları dört gözle bekliyor.

Sizler de gelişmeleri sitemizden takip edebilir ve anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Umarız ki yapılacak zamlar ile birlikte hayat standartlarında bir yükseliş sağlanabilir. Böylelikle ekonomide de bir canlanma sağlanması mümkün olabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.