Engelli Personel Alımı Kontenjanının Artırılması Gündeme Geliyor

Engelli Personel Alımı Kontenjanının Artırılması Gündeme Geliyor

657 DMK’da değişiklik! Kanun teklifi Şubat 2021 itibarıyla TBMM’ye geldi. Engelli kamu personeli alımı kontenjanının yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılması talep ediliyor. Detaylar haberimizde.

Şubat 2021 tarihi itibarıyla 657 Devlet Memurları Kanunu DMK ve İş Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Kanun teklifi ile kamu ve özel sektörde engelli personel alımı başvuru kontenjanın artırılması talep ediliyor. Bu kapsamda Kanun yasalaşırsa kamu kuruluşlarında ve özel sektörde engelli personel çalıştırma oranının %3'den %6'ya çıkarılacak.

Kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili Ednan Arslan’ın TBMM’de gündeme getirdiği kanun teklifinin gerekçelerine dair tüm detaylar ise şu şekildedir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun engelli personel çalıştırma yükümlülüğü hususlarım düzenleyen 53 üncü maddesi ile 4857 sayılı İş Kanununun engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu ile ilgili hususları düzenleyen 30 uncu maddesinde değişlik talep edilmektedir.

Kamuda 3, Özel Sektörde 2 Kat Artacak

Yapılacak değişikliklerle 657 sayılı Kanunun engelli personel çalıştırma yükümlülüğü hususlarını düzenleyen 53’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile kamu kuruluşlarında engelli personel çalıştırma oranı yüzde 3’ten, yüzde 6’ya yükseltilmektedir. Böylece kamu kuramlarında, engelli vatandaş çalıştırma zorunluluğu üç katına çıkarılmaktadır.

4857 sayılı İş Kanununun engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu ile ilgili hususları düzenleyen 30 uncu maddesinde yapılan değişiklik ile kamuda %4 olan zorunlu engelli ve hükümlü çalıştırma oranı %8’e, Özel sektörde ise %3 olan bu oran %6’ya yükseltilmiştir. Böylece, kamuda ve özel sektörde zorunlu engelli istihdamı iki katına çıkartılmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.