Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?
Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzin Zamanlarını Ayarlama 

Kamuda çalışan memurların izin kullanma süreçleri sıkıntılı olabilmektedir. Zira işlerin aksamaması için izinler dönüşümlü olarak kullanılmaktadır. Durum böyle olunca engelli yakını olan kamu personelleri zorluk yaşayabilmektedir. İşte bu durumun önüne geçmek adına 2010 yılında Başbakanlık tarafından bir genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre engelli aile bireyi olan devlet memurları izinlerini taleplerine göre parça parça kullanabilecektir. Bu konuda amirlerin kolaylık sağlamaları gerekmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri için ise ayrı düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Engelli yakını olan TSK personellerinin kendisine ya da eşine günlük birer saat bakım izni verilebilecektir. Eşlerden her ikisi de TSK personeliyse sadece birisine izin verilmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca haftalık 8 saat eğitim izni verilmesi de söz konusudur.

Diğer kamu personelleri için de toplu sözleşmelerde belirlenen hükümler doğrultusunda birtakım haklar sunulmaktadır. Ancak sendikalaşma hakkı olmayan emniyet ve TSK gibi kurum personelleri için de genel hükümlerin uygulanması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla izin verilmesi hususunda esnek davranılması gereklidir. Ayrıca tüm engelli yakını olan vatandaşlara tanınan vergi muafiyeti gibi haklar da kamu personellerine tanınacaktır. Böylelikle hayatlarının bir nebze de olsun kolaylaştırılması için katkıda bulunulması mümkün olacaktır.

Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın