Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli Yakını Olan Memurlara Tanınan Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli aile bireyi olan kamu personellerinin, yakınlarına bakabilmeleri için diğer memurlardan farklı olarak sahip oldukları birtakım haklar bulunmaktadır.

İzin Zamanlarını Ayarlama 

Kamuda çalışan memurların izin kullanma süreçleri sıkıntılı olabilmektedir. Zira işlerin aksamaması için izinler dönüşümlü olarak kullanılmaktadır. Durum böyle olunca engelli yakını olan kamu personelleri zorluk yaşayabilmektedir. İşte bu durumun önüne geçmek adına 2010 yılında Başbakanlık tarafından bir genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre engelli aile bireyi olan devlet memurları izinlerini taleplerine göre parça parça kullanabilecektir. Bu konuda amirlerin kolaylık sağlamaları gerekmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri için ise ayrı düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Engelli yakını olan TSK personellerinin kendisine ya da eşine günlük birer saat bakım izni verilebilecektir. Eşlerden her ikisi de TSK personeliyse sadece birisine izin verilmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca haftalık 8 saat eğitim izni verilmesi de söz konusudur.

Diğer kamu personelleri için de toplu sözleşmelerde belirlenen hükümler doğrultusunda birtakım haklar sunulmaktadır. Ancak sendikalaşma hakkı olmayan emniyet ve TSK gibi kurum personelleri için de genel hükümlerin uygulanması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla izin verilmesi hususunda esnek davranılması gereklidir. Ayrıca tüm engelli yakını olan vatandaşlara tanınan vergi muafiyeti gibi haklar da kamu personellerine tanınacaktır. Böylelikle hayatlarının bir nebze de olsun kolaylaştırılması için katkıda bulunulması mümkün olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.