Erdoğan Türk Konseyi Liderler Zirvesinde Salgın Sonrasına Hazırlık Çağrısı Yaptı

Erdoğan Türk Konseyi Liderler Zirvesinde Salgın Sonrasına Hazırlık Çağrısı Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Liderler Zirvesinde salgının er geç atlatılacağını belirterek salgın sonrası ekonomik hazırlık yapılması çağrısında bulundu.

Türk Liderlere Seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Liderler zirvesine video konferans yoluyla katıldı. Bugün gerçekleşen konseyde Erdoğan da görüntülü görüşme ile diğer liderlere seslendi. Korona virüsle mücadele için alınan önlemlerden ve salgın sonrası tablodan bahsetti.

Dünya çapında devam eden bir salgın ve dolayısıyla ekonomik krizle karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Salgının aynı zamanda ülkeler arası ekonomik ilişkilere zarar verdiğini ancak aradaki tedarik zincirinin kopmaması gerektiğini söyledi.

Azerbaycan ve Gürcistan ile yapılan yük taşımacılıkları için kolaylıklar sağlanmasını rica etti. Demiryolu üzerinden 3500 ton yük taşınması için çalışmalar yaptığımızı açıklayan Erdoğan, diğer ülkelerin desteğini istedi.

Yeni Bir Dünya Düzeni Oluşuyor

Erdoğan diğer Türk liderlere bir takım önerilerde bulundu. Salgının atlatılması için çözüm önerisi sunulması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması için ülkelerin kriz masaları arasında işbirliği yapılmasını önerdi. Gerekirse sağlık bakanlarının da bu konularda video konferansla iletişime geçmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının atlatılmasından sonra yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya kalınacağını söyledi. Bu düzen özellikle ekonomik dengeleri değiştirecektir. Dolayısıyla salgın sonrası için ekonomik önlemler alınmalıdır. Türkiye de bu ihtimalleri değerlendirecek ve salgın sonrası için gerekeni yapacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.