Erdoğan’dan Asgari Ücret Yorumu

Erdoğan’dan Asgari Ücret Yorumu
Erdoğan’dan Asgari Ücret Yorumu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyona Ezdirmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen yerli otomobilin tanıtımına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada çok sayıda konuyu gündemine aldı ve açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan birisi de asgari ücret hakkında oldu. Erdoğan, asgari ücretin %15 oranında artırıldığını ifade etti ve böylelikle işçilerin enflasyon karşısında ezdirilmediğini belirtti. İktidara gelirken bu konuda bir söz verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu söz gereği enflasyonun 4-5 puan üzerinde bir zam yaptıklarını aktardı.

Reel Artış %154 Seviyesinde 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretteki artışın seviyesini iktidara geldikleri dönemle karşılaştırdı. 2002 ile günümüz arasında %154 oranında bir fark olduğunu ifade eden Erdoğan, enflasyona karşı işçilerin korunduğunu ifade etti.

Erdoğan asgari ücrete yönelik olarak getirilen eleştirilen art niyetli olduğunu da ifade etti. Fabrikaların çalışmamasını ve çarkların dönmemesini isteyen kimselerin bu şekilde eleştiriler yönelttiğini belirten Erdoğan, verilen zammın isabetli olduğunu ifade etti.

Asgari ücret görüşmelerinde sendikalar 2578 liranın altında bir tutarı kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı. Ancak gelinen noktada 2324 liranın asgari ücret olarak belirlendiğini görmekteyiz. Dolayısıyla bu konuda sendikalar fazla bir inisiyatif kullanamadı ve baskı oluşturamadı. 2020 yılı enflasyon rakamlarının yüksek seviyede gerçekleşmesi durumunda ise asgari ücret enflasyon karşısında değer kaybedebilir.

Erdoğan’dan Asgari Ücret Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın