Farklı İllerden Tapu Devri Yapılabilecek

Farklı İllerden Tapu Devri Yapılabilecek

2020 yılı ile birlikte giren uygulamaya göre farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında da satış gerçekleştirilebilecektir.

Farklı Yerlerden İrade Bildirilebilecek

Tapudaki satış işlemleri için alıcının da satıcının da rızası olmalıdır. Bu yüzden her ikisi de tapu müdürlüğüne birlikte gelerek satış beyanında bulunmaktadır. Rızaları alan tapu müdürü işlemi yapıyor. Ancak bu durumda bir araya gelemeyen taraflar satış işlemi yapamamaktadır. İşte bu sorunu çözmek için yeni bir düzenleme yapıldı. Satıcı ile alıcı farklı yerlerde olsa bile artık satış yapılabilecektir.

Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan kişiler de bu şekilde satış yapabilecektir.
Satışın tarafı olan kişiler kendi bulundukları yerlerdeki tapu müdürlüğüne giderek satış beyanında bulunacaktır. Yurtdışında olan kişiler de yurt dışı teşkilatında bu beyanda bulunabilir. Her iki taraf da bu şekilde iradesini bildirdikten sonra satış yapılabilecektir.

Böyle bir satış için ilk olarak devreden taraf başvuru yapacaktır ve devralan kişiyi, nerede olduğunu gibi bilgileri de paylaşacaktır. Bu şekilde satış, satış talebi ve ipotek talebi işlemleri yapılabilecektir. Satıcının başvurusundan sonra taraflara satış için randevu verilecek ve SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. İmza aşamasında her iki taraf da hazır bulunacaktır. Görüntülü ve sesli iletişim ile satış işlemi teyit edilecektir. Taraflar aynı anda hazır değilse satış yapılamayacaktır. Satış evrakları elektronik imza ile imzalanacak ve taraflara gönderilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.