Gece Vardiyasında 7,5 Saatten Fazla Mesai Yapılamaz

Gece Vardiyasında 7,5 Saatten Fazla Mesai Yapılamaz

4857 Sayılı İş Kanunu gereğince gece saatlerinde yapılacak çalışma 7,5 saati geçemez.

Mola Saatleri Dahil Edilmiyor

24 saat çalışması gereken işletmelerde gece vardiyası bulunmaktadır. Çalışanlar için son derece yorucu olan gece vardiyasının sınırları İş Kanunu tarafından belirlenmiştir. Bu kapsamda gece vardiyası en fazla 7,5 saat sürebilir. Ancak gündüz vardiyasında işçiler 11 saate kadar çalışabilmektedir. Gece vardiyasının tanımı ise yine İş Kanunu ile yapılmıştır.

Buna göre akşam saat 20.00 ile sabah saat 06.00 arasında yapılan mesailer gece vardiyası olarak değerlendirilecektir. Bu saatler arasında 7,5 saatten daha fazla çalıştırma söz konusu olamayacaktır. Mola saatleri ise çalışma saatine dahil edilmeyecektir. Dolayısıyla çalışma programında 8 saat görünüp bunun yarım saatinin mola kapsamında olması mümkündür. Ayrıca 6’dan sonraki çalışmalar da gece mesaisi içerisinde girmeyecektir. 

Vardiyalı çalışılan yerlerde iki vardiya arasında en az 11 saat olması gerektiğini de unutmadan hatırlatmak gerekir. Bazı durumlarda eleman eksikliği nedeniyle çalışanlar fazla mesai yapmak durumunda kalmaktadır. Ancak bu durum kanunlarımıza aykırıdır.

Zira bir çalışan günde en fazla 11 saat çalışabilir ve yıl içerisinde toplam fazla mesaisi de 270 saati geçemez. Bu kurallar çalışanların kendilerine vakit ayırabilmeleri ve iyi bir şekilde dinlenebilmeleri için getirilmiştir. Böylelikle iş kazalarının da en aza indirgenmesi sağlanarak güvenli bir iş hayatı amaçlanmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.