Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Geçiş Yapıyor

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Geçiş Yapıyor

Son yıllarda rüzgar ve güneşten üretilen enerjiyi kullanan Türkiye’de faturalar da düşecek.

Güneş ve Rüzgar Enerjisine Geçiliyor

Ülkemizde elektrik üretimi çoğunlukla su ile çalışan hidroelektrik santrallerinden elde ediliyor. Ancak bu şekilde elde edilen elektrik oldukça pahalıdır. Elektrik faturaları diğer faturalardan daha fazla gelmektedir. Özellikle teknolojik ve elektronik ürünlerin kullanımının artması ile elektrik kullanımı da artmıştır. Artan enerji tüketiminin yanı sıra iklim değişiklikleri de düşünülürse enerji tasarrufu kaçınılmazıdır.

İşte bu sebeplerden ötürü alternatif enerji kanyaklarına yönelim olmuştur. Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına olan rağbete Türkiye de eşlik etmiştir. Müsait arazilere, evlerin çatısına kurulan güneş panelleri vatandaşın kendi elektriğini kendisinin üretmesi destekleniyordu. Yine aynı şekilde yüksek yerlere kurulan rüzgar panelleri ile de elektrik üretimine geçildi.

Fatura Yüzde 35’e Kadar Düşebilir

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Yenilenebilir Enerji 2019 Raporunu açıkladı. Rapora göre güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ile maliyetler de düşmektedir. Bu sistemlerin yaygınlaşması ile enerji de ucuza alınabilecektir. 2023 yılına gelindiğinde uygun fiyatlar faturalara da yansıyacaktır.

2024 yılında gelen elektrik faturalarında yüzde 15 ile 35 arasında düşüş olması bekleniyor. İşte bu avantajlardan yararlanmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırım artmalıdır. Vatandaş da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek destek sağlamalıdır. Güneş enerjisinden elektrik üreterek maliyetleri düşürebilirler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.