Görev Başında İken Kaza Geçiren Memur, Tazminat İçin Açmalı

Görev Başında İken Kaza Geçiren Memur, Tazminat İçin Açmalı

Uyuşmazlık mahkemesi tarafından görev esnasında kaza geçiren ve engelli kalan polis memurunun adli yargı makamlarında dava açması gerekir.

Görev Başında Kaza Yapan Memur Hakkını Nerede Arayacak?

Bir polis memuru görev başında iken trafik kazası geçirdi ve yüzde 28 engelli kaldı. Başka bir memurun sevk ve idaresindeki araçta, yan koltukta oturan polis memuru yaralanmıştır. Memurun aracındaki maddi hasar karşılandı ancak manevi tazminat istemi reddedildi. Memur önce İstanbul valiliğine, sonra il emniyet müdürlüğüne başvurdu ancak sonuç alınmayınca İçişleri Bakanlığına başvuru yaptı.

Sonuç alınamayınca idari yargıda dava açıldı. İstanbul 6. İdare mahkemesinde açılan davada idare görev itirazında bulunmuştur. Mahkeme ise memur görev başında olduğundan zararı idarenin tazmin etmesi gerektiğine hükmetti. Davalı İstanbul valiliği ise olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ile uyuşmazlık mahkemesine gönderildi.

Uyuşmazlık mahkemesinde yapılan incelemede davacının yaralandığı kazanın karayollarında, trafik güvenliğini ilgilendiren konularda meydana geldiği görülmüştür. Karayollarındaki eksikliklerden kaynaklanan bu durum adli yargının görev alanına girmektedir. TBK’dan kaynaklanan bir kusursuz sorumluluk hali mevcuttur. Bu sebeplerle açılan davada görevli mahkeme adli mahkemelerdir. Manevi tazminat davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Görüldüğü gibi hak aranacak yer belirlenirken kazanın nerede ve nasıl gerçekleştiği büyük önem arz etmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.