Güvenlik Soruşturması Değiştirilerek Meclise Geliyor

Güvenlik Soruşturması Değiştirilerek Meclise Geliyor
Güvenlik Soruşturması Değiştirilerek Meclise Geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik Soruşturması Yapılmaya Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde AYM tarafından güvenlik soruşturması yapılmasının hak ihlali olduğuna karar verilmişti. Memur adaylarının geçmişi, sosyal çevresi, aile bireyleri ve bunlar hakkındaki bilgiler gibi pek çok özel bilgi toplanmaktadır. İşte AYM bu verilerin kişisel veri olduğunu hatırlattı. Güvenlik soruşturmasının özel hayatının gizliliğine saygı ilkesini ihlal ettiğine hükmetti. Bu soruşturmanın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. 

İşte bu karar sonrasında kamu görevine alınacaklar için arşiv araştırması yapılamayacağı iddiaları gündeme oturdu. Maalesef ki memur adaylarının sevinci uzun sürmedi. AKP jet hızıyla yeni düzenlemeyi hazırladı. Bütçe görüşmelerinden sonra güvenlik soruşturması ve arşiv taraması uygulaması yeni haliyle meclise gelecek. Böylece güvenlik soruşturması yapılmasında yasal bir boşluk oluşmayacaktır.

AYM kararı silah taşıyan asker-polis, ceza ve infaz memurları gibi kesimleri kapsamıyordu. Diğer memurlar için verilen karar da kanun değişikliği ile devre dışı bırakılıyor. Düzenlemeye göre arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturmasında elde edilen veriler en fazla 2 yıl süreyle saklanabilecektir. Soruşturma kapsamında yer alacak olan bilgiler de yeniden görüşülecektir.

İşte bu kriterler mecliste yapılan görüşme ile belli olacaktır. Ancak yine de ilk defa veya yeniden kamu görevine atanacakların tümü için MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri tarafından ilgili soruşturmalar yapılacaktır.

Güvenlik Soruşturması Değiştirilerek Meclise Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın