Güvenlik Soruşturması Hakkındaki Kanun Genel Kurul’a Geliyor

Güvenlik Soruşturması Hakkındaki Kanun Genel Kurul’a Geliyor

Anayasa Mahkemesinin güvenlik soruşturması uygulamasının anayasaya aykırı bir şekilde yürütüldüğünü tespit etmesinin ardından gözler Meclis’e çevrildi.

Suçun Şahsiliği İlkesi

Güvenlik soruşturmasının usulü hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar sonrasında yeni bir kanun hazırlığı başlatıldı. Bu hazırlık kapsamında kanun tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Sonrasında ise yarın Genel Kurul’da bu tasarı görüşülerek oylamaya sunulacak. 

Hazırlanan kanun tasarısında suç ve cezaların şahsiliği ile ilgili olarak herhangi bir adım atılmadığını ifade etmek gerekir. Hukukun evrensel ilkelerinden birisi olan bu karine güvenlik soruşturmalarında ihlal edilebilmektedir. İşte bu durumun üstesinden gelmek için somut bir metin ile durumun hüküm altına alınması gerekmektedir. Tasarıya bakıldığında böyle bir durumun söz konusu olmadığı görülmektedir. Ancak bu durum suçun şahsiliği ilkesinin uygulanmaması anlamına gelmemektedir. Zira suçun şahsiliği ilkesi evrensel bir kuraldır. Dolayısıyla koyulan kuralların bu ilkenin üzerinde olması gibi bir durum düşünülemez. 

Uygulamada memur adaylarının aile yakınlarının dahi incelendiği ve FETÖ ya da PKK ile irtibat ve iltisakı tespit edildiği takdirde memuriyetinin engellendiği sıklıkla görülmektedir. Mahkemeler ise bu durumun hukuka aykırı olduğunu ifade ederek davacı memurlar lehine kararlar vermektedir. Dolayısıyla koyulacak kanun hükümlerinin de mahkeme kararları ve evrensel hukuk normları ile uyumlu olması son derece önemlidir. Yarın sunulacak kanun tasarısının tam metnine TBMM’nin internet sayfası üzerinden erişim sağlanabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.