Güvenlik Soruşturması Yapılacak ama Akrabaları Kapsamayacak

Güvenlik Soruşturması Yapılacak ama Akrabaları Kapsamayacak

Güvenlik soruşturması için yapılan yeni düzenlemeye göre soruşturma yapılabilecek ancak akrabaları kapsamayacaktır.

Sadece Adayın Kendisi Araştırılacak

AYM tarafından güvenlik soruşturması yapılması özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesi ile iptal edilmişti. Bu karardan sonra kurumlara memur alırken güvenlik soruşturması yapılamamaktadır. Açığı kapatmak isteyen hükümet ise güvenlik soruşturması için yeni bir düzenleme hazırladı. 

Düzenlemeye göre kamu kurumlarına personel alınırken güvenlik soruşturması yapılacaktır. Kişi hakkında ulaşılan iddialar somut delillerle desteklenecek. Adayın eşi, anne, baba ya da kardeşleri gibi yakınları araştırılamayacaktır. Şu ana kadar pek çok kişi ailesindeki diğer bireylerden ötürü güvenlik soruşturmasından geçememiş ve yargıya pek çok dava taşınmıştı. Artık bu sorunların yaşanmaması hedefleniyor. Adaylar hakkındaki iddialar ise dava veya hüküm gibi somut verilerle desteklenmek zorundadır.

Ayrıca taslakta yer alan 'anayasaya, devlete sadakat ve bağlılık' şeklindeki kriter soyut olduğu için taslaktan çıkarıldı. Bu kritere dayanarak somut delillerle desteklenmeyen iddialar da baz alınıyordu. Artık sadece somut delillerin varlığı halinde güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanacaktır.

Önceki uygulamalarda delillerle ispatlanmayan iddialar, soyut kriterler, dile bireylerinin durumları ve hatta iftiralar bile soruşturmasının olumsuz sonuçlanmasına neden olabiliyordu. Bu durumda pek çok kişi hak kaybı yaşamaktaydı. Telafisi oldukça güç olan zararlar doğuyor ve adayların kariyerleri elinden alınıyordu. Yeni düzenleme ile sorunların en aza inmesi hedefleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum