Mahkeme İhraç Personelin Emekli İkramiyesinin Ödenmesine Hükmetti

Mahkeme İhraç Personelin Emekli İkramiyesinin Ödenmesine Hükmetti

Emekli olduğu halde ikramiyesi ödenmeyen ihraç personel için mahkeme, emekli ikramiyesinin yasal faizi ile ödenmesine karar verdi.

SGK’nın Hatası Mahkemeden Döndü

8 Kasım 2016 tarihinde ihraç olan polis memuru emeklilik için başvuru yaptı. SGK emekli aylığını bağladı ancak emekli ikramiyesini ödemedi. Bunun üzerine polis memuru Ankara 3. İdare Mahkemesinde dava açtı. Davayı inceleyen mahkeme emekli ikramiyesi ödenmesine karar vermiştir. Ancak faizle ilgili bir karar verilmediği gerekçesi ile SGK sadece emekli ikramiyesini ödedi ancak faizini ödemedi. 

Bunun üzerine polis memuru yeniden dava açarak işleyecek olan yasal faizi talep etti. Davayı inceleyen mahkeme emekli ikramiyesinin aradan geçen zamanda değer kaybına uğradığı gerekçesi ile yasal faiz ödenmesine karar verdi. Polis memurunun emekli olmak için SGK’ya başvurduğu tarihten, ikramiyenin fiilen ödendiği tarihe kadar işleyecek olan yasal faiz ödenmelidir. 

İdarenin Zararları İçin Yasal Faiz Ödenmelidir

Emekli ikramiyesinin ödenmesinde SGK’nın kusuru olduğuna karar veren mahkeme yasal faiz ödenerek bu zararın giderilmesine karar verdi. Sadece ihraç personel olmasından dolayı ödeme yapmayan SGK kusurlu bulundu. Bu karar aynı zamanda idarenin eylemlerinden doğan maddi zararların telafi edilmesi için de yasal faiz ödeneceği anlamına gelmektedir. Davalı idare kusurlu olduğu için idarenin neden olduğu zararlarının giderilmesi gerekir. Davacının emekli ikramiyesinden mahrum kaldığı süre için işleyecek olan yasal faiz hesaplanarak ödenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.