Güvenlik Soruşturması Yapılmadan 122 Öğretmen Atanacak

Güvenlik Soruşturması Yapılmadan 122 Öğretmen Atanacak

13 Aralık’ta ataması yapılan öğretmenler, güvenlik soruşturması yapılmadan göreve başlayacaklar.

Eski Düzenleme İptal, Yeni Düzenleme Henüz Yok

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 13 Aralık'ta 122 öğretmen ataması yapılmıştır. Daha önceleri atanan kişiler güvenlik soruşturmasına tabi olduktan sonra olumlu sonuçlanırsa göreve başlamaktadır. Olumsuz sonuçlananların yerine ise yedekler atanmaktaydı. Ancak AYM güvenlik soruşturması düzenlemesini iptal etti.

İşte bu iptal kararı şu an uygulanıyor ve alımlarda güvenlik soruşturması yapılamıyor. Bu boşluğu doldurmak isteyen AKP hükümeti yeni düzenlemeyi meclise sundu ancak henüz yasalaşmadı. 29 Kasım 2019 tarihinden sonra artık güvenlik soruşturması kalktı. İşte bu dönemde 13 Aralık tarihinde MEB tarafından 133 öğretmen alımı yapıldı. 

Halihazırda güvenlik soruşturması yapılmasını öngören bir düzenleme olmadığı için MEB atanan öğretmenlerin göreve başlamasını istedi. Bu öğretmenler herhangi bir soruşturmadan geçmeden görev başı yapabilecektir. İşte bu öğretmenlerin durumu için ilgili dağıtım yerlerine yazı gönderildi. Görev başı yapacak öğretmenler için istenen belgeler arasında güvenlik soruşturması olmaması hatırlatıldı.

Yeni Düzenleme Yolda

AYM tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde verilen karar ile güvenlik soruşturmasına ilişkin düzenleme iptal edilmişti. Bu iptal kararı ile artık güvenlik soruşturması yapılmayacaktır. Ancak güvenlik soruşturmalarının yeniden yapılması için AKP hükümeti tarafından kanun teklifi verilmiştir. şu an mecliste görüşülen kanunun akıbeti yapılacak görüşmelerden sonra yakında belli olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.