Güvenlik Soruşturmasına Dava Açmayanlar Nasıl Bir Yol İzleyebilir

Güvenlik Soruşturmasına Dava Açmayanlar Nasıl Bir Yol İzleyebilir
Güvenlik Soruşturmasına Dava Açmayanlar Nasıl Bir Yol İzleyebilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniden İdareye Başvurmalı

Anayasa Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde verilen karar doğrultusunda kamuya girişlerde yapılan güvenlik soruşturmalarına dur denilmişti. Bu karar sonrasında güvenlik soruşturmasından elenenler ne yapabileceklerini araştırmaya başladılar. Soruşturmaya karşın idare mahkemesine dava açanlar açısından herhangi bir sıkıntı bulunmazken dava açmayanlar ne yapacaklarını soruşturuyor. 

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu kişilerin muhakkak bir avukat desteği almalarında fayda vardır. Zira teknik bir bilgi gerektiren bu konuda atılacak yanlış adımlar hak kaybı yaşanmasına neden olabilecektir. 

Güvenlik soruşturmasından elenip dava açmayan adaylar kurumlarına yeniden başvuruda bulunmalıdır. Kurumun olumsuz cevabı ya da sessiz kalması üzerine 60 gün içerisinde dava açılması gereklidir. Açılacak davada idare mahkemeleri zamanaşımı kararı verebileceği gibi lehe de karar verebilir. Bu konuda iyi bir metin ile başvuru yapılması son derece önemlidir. 

Güvenlik soruşturması hakkında verilen bu karar bundan sonra hiçbir güvenlik soruşturması yapılmayacağı anlamına gelmemektedir. Soruşturmanın usulünün Anayasa’ya uygun bir şekilde düzenlenmesi durumunda soruşturma yapılabilecektir. Ancak hali hazırda soruşturma yapılması AYM kararına bir aykırılık teşkil edecektir. Biran evvel idareye başvurarak adayların sonuç almaya bakmaları gereklidir. Bundan sonra ise soruşturmaların daha nesnel bir şekilde yapılması hedeflenmelidir.

Güvenlik Soruşturmasına Dava Açmayanlar Nasıl Bir Yol İzleyebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın