HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu

HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu
HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5 Binden Fazla Kişide Denendi Sonuç Alınamadı

ABD merkezli ulusal sağlık enstitüleri tarafından AIDS hastalığına çare olacak aşı için çalışmalar yapılıyordu. Cinsel yolla ya da kan yoluyla HIV virüsü bulaşan kişilerde AIDS hastalığı görülüyor. Bu hastalığın ilerlemesi ile bağışıklık sistemi çöküyor ve maalesef ölümle sonuçlanıyor.

AIDS vakası görülme hızı dünyada da ülkemizde de hızla artıyor. İşte bu yüzden hastalığın önlenmesi için aşı çalışmaları yapılıyordu. ABD merkezli sağlık araştırma enstitüsü tarafından geliştirilen aşı Güney Afrika’da 5 bin hasta üzerinde denendi. HVTN 702 olarak adlandırılan aşı maalesef başarıya ulaşamadı. Bu nedenle de çalışmalar durduruldu.

Olağan aşılarda söz konusu hastalığın mikrobu aşıda az dozda bulundurulur ve insanların bu mikroplara karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Ancak AIDS aşısı içinde HIV virüsü bulundurulmadı. Çünkü aşı başarısız olursa tüm denekler AIDS kapacaktı. Bu nedenle aşıda virüs bulundurulmadı. Denekler aşı nedeniyle hastalık kapmadı ancak aşının HIV bulaşmasına engel olmadığı da görüldü. 

Çalışmalar Devam Edecek

AIDS vakaları bu şekilde yayılmaya devam ederse küresel bir salgına dönüşecektir. Bu yüzden aşı çalışmaları şu an için durdurulsa da yeni çalışmalar yapılmaya devam edecektir. Ancak bu çalışmaların başarısız olması AIDS’e bulunacak olan çareyi geciktirecektir.

HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın