HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu

HIV Aşısı Başarısız Olunca Testler Durduruldu

Ölümcül olan AIDS hastalığından korunmak için geliştirilen HIV aşısının başarısız olması nedeniyle çalışmalar durduruldu.

5 Binden Fazla Kişide Denendi Sonuç Alınamadı

ABD merkezli ulusal sağlık enstitüleri tarafından AIDS hastalığına çare olacak aşı için çalışmalar yapılıyordu. Cinsel yolla ya da kan yoluyla HIV virüsü bulaşan kişilerde AIDS hastalığı görülüyor. Bu hastalığın ilerlemesi ile bağışıklık sistemi çöküyor ve maalesef ölümle sonuçlanıyor.

AIDS vakası görülme hızı dünyada da ülkemizde de hızla artıyor. İşte bu yüzden hastalığın önlenmesi için aşı çalışmaları yapılıyordu. ABD merkezli sağlık araştırma enstitüsü tarafından geliştirilen aşı Güney Afrika’da 5 bin hasta üzerinde denendi. HVTN 702 olarak adlandırılan aşı maalesef başarıya ulaşamadı. Bu nedenle de çalışmalar durduruldu.

Olağan aşılarda söz konusu hastalığın mikrobu aşıda az dozda bulundurulur ve insanların bu mikroplara karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Ancak AIDS aşısı içinde HIV virüsü bulundurulmadı. Çünkü aşı başarısız olursa tüm denekler AIDS kapacaktı. Bu nedenle aşıda virüs bulundurulmadı. Denekler aşı nedeniyle hastalık kapmadı ancak aşının HIV bulaşmasına engel olmadığı da görüldü. 

Çalışmalar Devam Edecek

AIDS vakaları bu şekilde yayılmaya devam ederse küresel bir salgına dönüşecektir. Bu yüzden aşı çalışmaları şu an için durdurulsa da yeni çalışmalar yapılmaya devam edecektir. Ancak bu çalışmaların başarısız olması AIDS’e bulunacak olan çareyi geciktirecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.