Hukuka Aykırı Delil Disiplin Soruşturmasında Kullanılamaz

Hukuka Aykırı Delil Disiplin Soruşturmasında Kullanılamaz

Danıştay tarafından alınan bir kararda hukuka aykırı elde edilen delille yapılan yargılama sonucu memuriyetten çıkarılan kişinin göreve iade edilmesine karar verildi.

Gizli Kamera ile Elde Edilen Delil

Bir kamu kurumuna ait bir odaya yerleştirilen gizli kamera ile uygunsuz görüntüleri elde edilen kamu görevlileri hakkında memuriyetten çıkarma cezası verildi. Konuyu yargıya taşıyan memurlar ilk derece mahkemesinden istedikleri sonucu alamadılar ve davayı Danıştay'a taşıdılar. Danıştay yaptığı incelemeler neticesinde kararı etkileyen somut delilin hukuka aykırı olarak elde edildiğini belirledi.

Kim tarafından konulduğu belli olmayan gizli kameradan elde edilen görüntülerdeki kişiler her ne kadar memuriyetten çıkarılan kimseler olsa da delillerin uygunsuz bir şekilde elde edilmiş olması ceza verilmesinin önünde engeldir. Ancak ve ancak kamuya açık olan alanlarda yapılan kamera kayıtları delil niteliğinde kabul edilebilecektir. Bunun haricinde usulüne uygun olarak alınmış izinler neticesinde teknik takip yapılması ile elde edilmiş görüntüler de delil olarak kullanılabilir.

Hukukun genel ilkelerinden birisi olan usul esastan evvel gelir sözü de burada tecelli etmektedir. Eğer usule riayet edilmez ise içerik her ne kadar doğru olsa da sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bu kural insanların keyfi bir şekilde başkalarının hayatlarına müdahale edilmesinin de önüne geçilmesi için koyulmuş bir kuraldır. Aksi takdirde özel hayatın gizliliği sürekli olarak ihlal edilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.