Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak

Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak

1 Ocak’ta yürürlüğe giren uygulama ile depozitolu olmayan ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçılarından ‘geri kazanım katılım payı’ alınacak.

Plastik Kullanımının Azaltılması Amaçlanıyor

Piyasada satın aldığımız pek çok ürün plastik ambalajlar ile satışa sunuluyor. Tüketici bu ürünleri alıp kullandıktan sonra da bu ambalajlar çöpe atılıyor. Pek çoğu geri kazanılabilir olan ambalajların çok azı geri dönüşüme katılabiliyor. İşte uygulamaya konulan yeni düzenleme ile bu ambalajların yüksek oranda geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğayı korumak adına geçtiğimiz yıl ücretli poset uygulamasını devreye sokmuştu. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle de ücretli ambalaj dönemi başlıyor. Ancak bu uygulamada farklı olarak tüketici değil üretici hedefleniyor. Üreticiler plastik ürünleri depozitolu olarak üretip geri dönüşüme kazandıracak. Depozitolu olmayan ürünlerin ithalatçılarından geri kazanım katılım payı alınacak. Geri kazanımı mümkün olan cam, plastik, ahşap ile elektrik ve elektronik atıklarla ilaçlar bu kapsama girecek. Bu ambalajlar ya da ürünler için pay ödemek istemeyen formalar depozitolu ambalaj üretecek.

Depozitolu Ürüne Yönelme Olacak

Vatandaş ise bu uygulamanın marketlerdeki fiyata etkisini merak ediyor. Çünkü üreticinin masraf kalemi artacak. Dolayısıyla marketlerde fiyatlar da etkilenecektir. Üretici depozitolu ürüne yönelecektir ve fiyat yine katlanacaktır.

Üreticiden alınan pay ise hazineye gidecek. Çevre mühendisleri odası ise bu payın doğanın korunması için harcanmasını öneriyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.