Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak

Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak
Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Plastik Kullanımının Azaltılması Amaçlanıyor

Piyasada satın aldığımız pek çok ürün plastik ambalajlar ile satışa sunuluyor. Tüketici bu ürünleri alıp kullandıktan sonra da bu ambalajlar çöpe atılıyor. Pek çoğu geri kazanılabilir olan ambalajların çok azı geri dönüşüme katılabiliyor. İşte uygulamaya konulan yeni düzenleme ile bu ambalajların yüksek oranda geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğayı korumak adına geçtiğimiz yıl ücretli poset uygulamasını devreye sokmuştu. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle de ücretli ambalaj dönemi başlıyor. Ancak bu uygulamada farklı olarak tüketici değil üretici hedefleniyor. Üreticiler plastik ürünleri depozitolu olarak üretip geri dönüşüme kazandıracak. Depozitolu olmayan ürünlerin ithalatçılarından geri kazanım katılım payı alınacak. Geri kazanımı mümkün olan cam, plastik, ahşap ile elektrik ve elektronik atıklarla ilaçlar bu kapsama girecek. Bu ambalajlar ya da ürünler için pay ödemek istemeyen formalar depozitolu ambalaj üretecek.

Depozitolu Ürüne Yönelme Olacak

Vatandaş ise bu uygulamanın marketlerdeki fiyata etkisini merak ediyor. Çünkü üreticinin masraf kalemi artacak. Dolayısıyla marketlerde fiyatlar da etkilenecektir. Üretici depozitolu ürüne yönelecektir ve fiyat yine katlanacaktır.

Üreticiden alınan pay ise hazineye gidecek. Çevre mühendisleri odası ise bu payın doğanın korunması için harcanmasını öneriyor.

Poşetten Sonra Plastik Kullanımı da Azaltılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın