İEP Süresince Yatırılan Primler Emeklilikten Sayılır mı

İEP Süresince Yatırılan Primler Emeklilikten Sayılır mı

İşbaşı Eğitim Programı (İEP) eğitimleri süresince ödenen iş kazası ve meslek hastalığı ile GSS primi emekliliği etkiler mi?

İEP Nedir? Hangi Primler Ödenir?

İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programları ile işsizlere eğitimler verilir ve eğitim aldıkları alanlarda istihdam edilmeleri sağlanır. Bu eğitimler 6-9 ay süreyle devam etmektedir. 15 yaşını tamamlayan kişiler bu kurslara katılabilir. Kurs boyunca katılımcılara her gün için harçlık ödenir.

İEP kurslarına katılan kişiler için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Eğitimleri düzenleyen işyerleri ayrıca prim ödememektedir. Bu primler kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin primlerdir.

İEP kursunda iken kazası veya meslek hastalığı geçirerek %10 ve daha fazla sürekli iş göremezlik ortaya çıkarsa ömür boyunca gelir bağlanabilir. İş kazası yüzünden kursiyer hayatını kaybederse hak sahiplerine gelir bağlanır. 

Emeklilik İçin Sayılır Mı?

Emeklilik için sayılan primler uzun vadeli sigorta primleridir. İEP kurslarında ödenen iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile genel sağlık sigortası kısa vadeli sigorta kollarındandır. Bu primler SGK hizmet dökümünde de gözükmemektedir. Dolayısıyla bu sigorta emekliliği etkilemeyecektir.

İEP eğitimlerindeki primler 3,6 veya 9 ay süreyle ödenmektedir. Bu süreden sonra aldıkları eğitim kapsamında işe girenler için işverenler normal sağlık ve emeklilik primleri ödeyecektir. Böylece emekliliğe de sayılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.