İkinci Yargı Paketinde 6 Suça İndirim Yapılmayacak

İkinci Yargı Paketinde 6 Suça İndirim Yapılmayacak

2020’de meclise gelecek olan ikinci yargı paketinde 6 suç için indirim yapılmaması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat verildiği öğrenildi.

2020’nin Başında Meclise Gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reform Stratejisi kapsamında birinci yargı paketi çıkmıştı. Şimdi ise gözler ikinci yargı paketine çevrildi. Geçtiğimiz gün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, MYK’da hazırlıklar hakkında bilgi verdi ve 2020 başlarında paketin meclise geleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise pakette 6 suç türü için indirim yapılmaması talimatını verdi. Bu suçların terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olduğu öğrenildi. Bunun dışında kalan suçlar için indirim yapılabilecek.

Şu anda cezaevlerinde 288 bin hükümlü bulunuyor. Bunların yüzde 91'i ise 10 tür suçtan içeride yatıyor. İşte bu 10 suçtan 6’sına indirim yapılmayacak. Bunların dışında kalan adi suçlar olan basit hırsızlık, çek senet, hakaret, konut dokunulmazlığı gibi suçlar içinse indirim yapılacak.

Adi suçlardan bazısında mahkumlar tahliye edilebilecek. Cezaları ev hapsine çevrilecek. Kalan cezalarını ev hapsinde çekecekler. Ev hapsi uygulamasının sadece çocuklu kadınlar ve 65 yaş üstü yaşlılar için uygulanması bekleniyor.

Diğer yandan suçun türü aynı olsa da kapsamına göre indirim yapılacak. Bir paket kaçakçılık yapanla bir ton kaçakçılık yapanın cezasında yapılan indirimler de farklı olacak. İşte bu formüller üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.