İlk Kez Ustalık ve Kalfalık İçin E-Sınav Yapıldı

İlk Kez Ustalık ve Kalfalık İçin E-Sınav Yapıldı
İlk Kez Ustalık ve Kalfalık İçin E-Sınav Yapıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılda 6 Kez Sınav Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından usta ve kalfa olmak isteyenler için sınav yapılmaktadır. Pilot uygulama olarak bu sınavların elektronik ortamda yapılması uygulandı. Pilot uygulama olarak sadece bir alanda Nisan ayında Ankara’da e-sınav yapıldı.

Ustalık ve kalfalık sınavlarına başvurular her geçen sene artmaktadır. 2019 yılında da 120 bin 339 aday kalfalık ve 90 bin 207 aday da ustalık için başvuruda bulundu. Toplamda 210 bin 546 aday başvurdu. Daha önceleri yılda iki kez düzenlenen sınav şimdilerde 3 kez yapılıyordu. Son değişiklikle sınav sayısı yılda 6’ya çıkarıldı. Sonrasında e-sınav için gerekli yasal düzenlemeler yapıldı. 

İlk E-Sınav Yapıldı

Aday sayısının artmasından ötürü sınav ekonomisine gidildi. MEB bu sınavları elektronik ortamda yaparak tasarruf edecek. 81 ilde bulunan sınav merkezlerinde elektronik sınav yapılabilecek.

Ustalık ve kalfalık sınavlarının elektronik ortamda yapılması için son 6 aydır çalışmalar yürütülüyordu. İlk uygulamanın yapılması ile pilot olarak deneme fırsatı bulundu. Gerekli yazılımların da geliştirilmesi ile sınav başarı ile tamamlandı. Bu uygulama ile daha sık sınav yapma ve belge verme fırsatı bulunacaktır. Böylece sanayi sektöründe ihtiyaç olan kalifiye eleman daha kısa sürede temin edilecektir.

İlk Kez Ustalık ve Kalfalık İçin E-Sınav Yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın