İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi

İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi

İşçinin mesai saatinde işyeri bilgisayarını özel işleri için kullanması Yargıtay tarafından tazminatsız işten atılma nedeni sayıldı.

Güveni Kötüye Kullanma

Özel bir firmada kalite kontrol uzmanı olarak çalışan bir işçi, işyerine ait bilgisayarı mesai saatlerinde kendi özel işleri için kullandı ve tespit edilmesinin ardından firma tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarmaya karşın herhangi bir tazminat ödemesi de yapılmadı. Konuyu mahkemeye taşıyan işçi ise ilk derece mahkemesinden istediğini almayı başardı. Ancak konu firma tarafından Yargıtay’a taşındı. Yargıtay ise yaptığı değerlendirme neticesinde işçinin işvereninin güvenini kötüye kullandığını ifade etti.

Bilirkişi İncelemesi

Yargıtay tarafından verilen kararda bilirkişi incelemesine de dikkat çekildi. İşçinin bilgisayarı gerçekten kendi özel işleri için kullandığının bilirkişi raporu ile ispatlanması gerekmektedir. Bu durumda haklı fesih nedeni oluşacak ve işverenin kıdem tazminatı ile ihbar tazminatı ödemesi yükümlülüğü ortadan kalkmış olacaktır. Tam inceleme yapılmadan verilen kararın ise bozulması gerekmektedir. Nitekim Yargıtay önüne gelen dosyada da böylesi bir durum söz konusu olmuş ve dava bozulmuştur.

Bilgisayarın özel işlerde kullanılması konusu öznel bir konu olarak da değerlendirilebilir. Nitekim bazı durumlar tolere edilebilir boyutlarda olabilir. Ancak bazı durumlarda da işten çıkarma nedeni olarak kabul edilebilir. Örneğin kişinin bilgisayardan bir sayfalık özel çıktı alınması işten çıkarma nedeni olarak görülmeyebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.