İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi

İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi
İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güveni Kötüye Kullanma

Özel bir firmada kalite kontrol uzmanı olarak çalışan bir işçi, işyerine ait bilgisayarı mesai saatlerinde kendi özel işleri için kullandı ve tespit edilmesinin ardından firma tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarmaya karşın herhangi bir tazminat ödemesi de yapılmadı. Konuyu mahkemeye taşıyan işçi ise ilk derece mahkemesinden istediğini almayı başardı. Ancak konu firma tarafından Yargıtay’a taşındı. Yargıtay ise yaptığı değerlendirme neticesinde işçinin işvereninin güvenini kötüye kullandığını ifade etti.

Bilirkişi İncelemesi

Yargıtay tarafından verilen kararda bilirkişi incelemesine de dikkat çekildi. İşçinin bilgisayarı gerçekten kendi özel işleri için kullandığının bilirkişi raporu ile ispatlanması gerekmektedir. Bu durumda haklı fesih nedeni oluşacak ve işverenin kıdem tazminatı ile ihbar tazminatı ödemesi yükümlülüğü ortadan kalkmış olacaktır. Tam inceleme yapılmadan verilen kararın ise bozulması gerekmektedir. Nitekim Yargıtay önüne gelen dosyada da böylesi bir durum söz konusu olmuş ve dava bozulmuştur.

Bilgisayarın özel işlerde kullanılması konusu öznel bir konu olarak da değerlendirilebilir. Nitekim bazı durumlar tolere edilebilir boyutlarda olabilir. Ancak bazı durumlarda da işten çıkarma nedeni olarak kabul edilebilir. Örneğin kişinin bilgisayardan bir sayfalık özel çıktı alınması işten çıkarma nedeni olarak görülmeyebilir.

İş Bilgisayarını Özel İşlerine Kullanmak İşten Atılma Sebebi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın