İş Kazası Geçiren İşçiye Gerçek Ücretinden Tazminat Ödenecektir

İş Kazası Geçiren İşçiye Gerçek Ücretinden Tazminat Ödenecektir

İş kazasında gözünü kaybeden işçi maddi ve manevi tazminat davasını kazandı ve gerçek ücreti üzerinden tazminatları ödendi.

Yargıtay Karar Verdi

Bir işçi işyerinde iş kazası geçirdi ve bir gözünü kaybetti. Bu kazada firmanın ihmali olduğu iddiası ile maddi ve manevi tazminat davası açtı. Yerel mahkeme kısmen kabul kararı verdi. Kararı davalı firma temyiz etti. Yargıtay 21. Hukuk Dâiresi dosyaya baktı ve işçinin ücretinin SGK’da gösterilen ile gerçeğinin farklı olduğu belirlendi.

İşçinin açtığı 110 bin liralık manevi ve 35 bin liralık maddi tazminat davasında kararın gerçek ücretlerden hesaplanması gerektiğine hükmetti. Açıklanan nedenlerle yüksek mahkeme oybirliği ile bozma kararı verdi. 

İşverenlerin daha az SGK primi ödemek gibi gerekçelerle düşük ücret üzerinden prim ödeyebildiğini hatırlattı. Ancak gerçek ücret, işçinin kıdemi ve yaptığı işin özelliği ve niteliğine göre işçinin hak ettiği ücrettir. İşçinin iş tanımı emsallerine bakılarak belirlenecek ve ücret de buna benzer olacaktır. Ancak somut olayda işçinin ücreti SGK kayıtlarında gerçektekinden daha düşük gösterilmiştir.

Yargıtay işçinin gerçek ücretinin belirlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorulmasına karar vermiştir. İşin yapıldığı yerdeki meslek odalarından sigortalının yaptığı işin emsal ücretleri sorulmalıdır. Bu ücret belirlendikten sonra işçinin istediği tazminat hakları hesaplanarak ödenmelidir. Yerel mahkeme bu hesabı yapmadığı için bozma kararı verilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.