İş Yerinde Kavga Eden İşçiye Tazminat Ödenmez

İş Yerinde Kavga Eden İşçiye Tazminat Ödenmez
İş Yerinde Kavga Eden İşçiye Tazminat Ödenmez
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kavga Halinde Fesih

Somut davada işçi, işyerinde kavga ettiği için iş sözleşmesi yazılı olarak feshedilmiştir. Davadaki bilgi, belge ve kamera kayıtları kavga iddiasının sabit olduğunu göstermektedir. Bu kavgadan 6 gün sonra işçinin sözleşmesi feshedilmiştir. Kıdem ve ihbar tazminatları ise ödenmemiştir. 

İşçi tarafından yargıya taşınan davada yerel mahkeme, işçiyi haklı bulmuş ve tazminatların ödenmesine karar vermiştir. Davalı vekili temyiz yoluna başvurmuş ve Yargıtay işvereni haklı bulmuştur. İş kanuna göre işveren haklı fesih sebebini öğrendikten itibaren 6 gün içinde, her halükarda ise 1 yıl içinde iş sözleşmesini feshedebilecektir. İşveren bu sürelere uymazsa ihbar tazminatı ödemelidir. Haklı fesih olduğundan kıdem tazminatı ödenmeyecektir. Geçerli nedene dayanan fesihlerde ise süre aranmayacaktır. Makul sürede sözleşmenin feshedilmesi yeterli olacaktır.

Somut olayda güvenlik görevlisi olarak çalışan iki işçi karşılıklı olarak hakaret ve darp fiillerini işlemiştir. Bunun üzerinde şirket tarafından soruşturma açılmıştır. Olayın sabit olduğunun anlaşılması ile disiplin kurulu kararı alınarak iki işçinin de işine son verilmiştir.

Yargıtay tarafından verilen bu karar işyerinde kavga çıkaran işçinin işten tazminatsız çıkarılabileceği anlamına gelmektedir. Ancak işveren sürelere uymalıdır. Karşılıklı hakaret gibi hallerde ise kavgayı ilk çıkaran kişi haksızdır. Diğer kişinin ise haksız tahrik sınırları içinde kalıp kalmadığına bakılır.

İş Yerinde Kavga Eden İşçiye Tazminat Ödenmez

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın