İşçi İsterse Resmi Tatil Günlerinde Çalışmayabilir

İşçi İsterse Resmi Tatil Günlerinde Çalışmayabilir

İşveren ile işçi arasında muhtelifli konulardan olan resmi tatil günlerinde çalışma mevzusunda kanunlar işçi lehinde düzenlemeler getirmiştir.

Sözleşme İle Belirlenir

Özellikle özel sektörde çalışan işçiler resmi tatil günlerinde çalışmaktan sıklıkla dert yanmaktadırlar. Pek çok kişi o günlerde tatil yaparken işçiler çalışmak durumunda kalmaktadır. Hatta işçilerin bayramı olan 1 Mayıs gününde dahi işçiler çalışmak durumunda kalmaktadır. Her ne kadar çifte mesai olarak değerlendirilse de çalışmak istemeyen ailesiyle vakit geçirmek isteyen çok sayıda kişi de bulunuyor. işte bu kimseler için kanunumuz işçi lehinde düzenlemeler getirmiştir. 

İş Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre işçilerin onayı alınmadan resmi tatil günlerinde işçilerin çalıştırılması yasaktır. Onay alınması durumunda da mesai ücreti iki katı olarak ödenecek ve böylelikle çalışanların vakit kayıpları telafi edilmiş olacaktır. Bu onay ise her yılın başında alınmalıdır.

Haklı Fesih Nedeni

Eğer işveren işçiyi resmi ve dini tatil günlerinde çalıştırırsa fazladan ücret vermek mecburiyetindedir. İşveren bu yükümlülüğünü yerine getirmezse bu durumda işçi, sözleşmeyi feshederek işten ayrılabilir. Üstelik hiçbir hak kaybı yaşamadan ve tazminat ödemeden işten ayrılabilir. Eğer işveren resmi tatillerde çalışmıyor diye bir işçiyi işten çıkarırsa bu durumda işçi işe iade Davası açabilir ve haklarını da tamamıyla alabilir. Dolayısıyla işçilerin bu haklarını iyi bir şekilde bilmeleri ve hukuki alanda da aramaları gereklidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.