Tam Zamanlı Çalışma Part Time Olarak Gösterilirse Cezası Vardır

Tam Zamanlı Çalışma Part Time Olarak Gösterilirse Cezası Vardır

Emeklilikte yaşa takılanlar emekli maaşlarının düşmemesi için tam çalışmalarını part time çalışma olarak gösterebilir mi?

Emekliler Dikkat

Emeklilikte yaşa takılanlar emekli olmak için sigorta prim ve gün sayısını doldurmuştur. Ancak yaş şartını sağlayamadıkları için emekli olamıyorlar. Bu kişiler emekli maaşı alamadığı için çalışarak hayatını idame ettirmek zorunda. Çalışmaları halinde ise ilerde emekli maaşları düşecektir. Maalesef ki yasa değişikliklerinden kaynaklı olarak çok çalışan kişi daha az emekli maaşı almaktadır. İşte bu yüzden EYT’liler için kayıt dışı çalışmak bir avantaja dönüşmektedir. Tam zamanlı çalışmayı part time çalışma göstermek de uğradıkları zararı azaltan formüllerden biridir. Ancak bu durumlar yasal mıdır?

Yasaya Aykırıdır

Ayda 30 gün üzerinden yapılan çalışmanın part time olarak gösterilmesi yasaya aykırıdır. Bu durumun tespiti halinde hem sigortalı hem de işveren idari yaptırıma tabi tutulacaktır. Sadece emekliler değil, tam zamanlı çalışıp part time gösteren herkes için bu durum geçerlidir. Yüksek maaş alıp asgari ücretten prim ödemek gibi aldatıcı davranışlar da bu idari yaptırıma tabidir. Bu durumun tespiti halinde para cezası kesilecektir. Ancak tespit edilemezse de emekli maaşına olumlu yansıyacaktır.

Eğer asgari ücretten çalışarak prim günü doldurulmuşsa sonrasında asgari ücretli çalışma halinde emekli aylığı düşer. Ancak daha yüksek ücretle çalışma halinde de emekli aylığı artış kaydedecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.