İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır

İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır

Eşlerden birisinin memur diğerinin ise işçi olması durumunda hangi eşe çocuk yardımı ödeneceği konusunda ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Aradaki Fark Ödenir

Ülkemizde çocuk sahibi olan çalışanlara çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu sayede geçimlerini daha iyi bir şekilde sağlayabilmeleri öngörülmektedir. Ancak anne ve babanın her ikisinin de çalışması durumunda hangi eşe çocuk yardımı ödeneceği konusu merak edilmektedir. Mevzuatlara göre her bir çocuk için işçiye 25 lira ödeme yapılmaktadır. Fakat eşin çalışması durumunda ne yapılacağı konusunda bir açıklama yapılmamıştır. 

Memurlar için ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda bu konu detaylı bir şekilde ifade edilmiştir. Bu açıklamalara göre eşe ödenen çocuk yardımı memurun alması gereken çocuk yardımından daha fazla ise bu durumda memura herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Eğer eşin aldığı çocuk yardımı memurun alması gerekenden az ise bu durumda aradaki fark ödemesi yapılacaktır. Dolayısıyla çiftlerin maaş bordrolarını gözden geçirerek bir hesaplama yapmaları gerekmektedir. Eğer almaları gerekenden daha düşük bir çocuk yardımı alınıyorsa bu durumda kuruma başvuruda bulunarak ücretin artırılması talep edilebilir.

Ülkemizde çoğu çalışan bu yardımların nasıl ve ne kadar yapıldığını bilmemektedir. Bu da çalışanların normalde alacakları çocuk yardımından tam olarak faydalanamamalarına neden olmaktadır. Dolayısıyla çalışanların maaş bordrolarını inceleyerek almaları gereken ücretleri incelemeleri ve karşılaştırmaları kendileri için avantajlı olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.