İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır

İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır
İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aradaki Fark Ödenir

Ülkemizde çocuk sahibi olan çalışanlara çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu sayede geçimlerini daha iyi bir şekilde sağlayabilmeleri öngörülmektedir. Ancak anne ve babanın her ikisinin de çalışması durumunda hangi eşe çocuk yardımı ödeneceği konusu merak edilmektedir. Mevzuatlara göre her bir çocuk için işçiye 25 lira ödeme yapılmaktadır. Fakat eşin çalışması durumunda ne yapılacağı konusunda bir açıklama yapılmamıştır. 

Memurlar için ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda bu konu detaylı bir şekilde ifade edilmiştir. Bu açıklamalara göre eşe ödenen çocuk yardımı memurun alması gereken çocuk yardımından daha fazla ise bu durumda memura herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Eğer eşin aldığı çocuk yardımı memurun alması gerekenden az ise bu durumda aradaki fark ödemesi yapılacaktır. Dolayısıyla çiftlerin maaş bordrolarını gözden geçirerek bir hesaplama yapmaları gerekmektedir. Eğer almaları gerekenden daha düşük bir çocuk yardımı alınıyorsa bu durumda kuruma başvuruda bulunarak ücretin artırılması talep edilebilir.

Ülkemizde çoğu çalışan bu yardımların nasıl ve ne kadar yapıldığını bilmemektedir. Bu da çalışanların normalde alacakları çocuk yardımından tam olarak faydalanamamalarına neden olmaktadır. Dolayısıyla çalışanların maaş bordrolarını inceleyerek almaları gereken ücretleri incelemeleri ve karşılaştırmaları kendileri için avantajlı olacaktır.

İşçi ve Memur Çiftten Hangisine Çocuk Yardımı Yapılır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın