İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir

İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir

İş kanunu gereği işçiler resmi tatillerde çalışmamalıdır ancak çalışmaları halinde ne olacaktır?

Resmi Tatil Hakkı

İş kanununda işçilere tanınan haklardan biri de resmi tatillerde çalışmamaktır. Ancak işveren işçiyi bu tatillerde çalıştıracaksa işçinin rızasını almalıdır. İşçinin rızası varsa resmi tatilde çalışabilecektir. Rızası yoksa resmi tatilde çalıştırılamayacaktır.

Her yılbaşında işçilerden muvafakat alınarak resmi tatillerde çalışıp çalışmayacakları belirlenmelidir. İşçilerden yazılı olarak beyan alınacaktır. Eğer işçi resmi ve dini tatillerde çalışmak istemezse işveren işten çıkaramayacaktır. İşten çıkarsa bile haksız fesih olacağı için tüm haklarını ödemesi gerekir. İhbar, kıdem tazminatı, fazla mesai ve tatil ücretleri ödenmelidir. Bu halde işçi isterse işe iade davası açabilecektir.

Resmi Tatillerde Çalışma Hali

Özel sektör işyerlerinde genellikle resmi tatillerde çalışma yapılmaktadır. Bu durumda ise işçiye çifte mesai ödenmesi gerekir. Eğer işçi çalıştırılıyor ancak çifte mesai ödenmiyorsa işçi tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilir. Haklı fesih olacağı için haklarını almalıdır. Eğer işçinin hakları ödenmezse mahkeme tarafından işçi lehine verilen karar ile haklar alınabilecektir.

İşçilik hakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu yüzden işçiler dava açacaklarsa 5 yıllık döneme ait tüm alacaklarını isteyebilirler. 5 yıl boyunca biriken resmi tatil çalışmasının karşılığı talep edilebilecektir. Mali haklar mahkeme tarafından atanan bilirkişi aracılığıyla hesaplanacaktır. Bu hesaplamalar sonucunda işçinin mali alacakları belirlenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.