İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir

İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir
İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Tatil Hakkı

İş kanununda işçilere tanınan haklardan biri de resmi tatillerde çalışmamaktır. Ancak işveren işçiyi bu tatillerde çalıştıracaksa işçinin rızasını almalıdır. İşçinin rızası varsa resmi tatilde çalışabilecektir. Rızası yoksa resmi tatilde çalıştırılamayacaktır.

Her yılbaşında işçilerden muvafakat alınarak resmi tatillerde çalışıp çalışmayacakları belirlenmelidir. İşçilerden yazılı olarak beyan alınacaktır. Eğer işçi resmi ve dini tatillerde çalışmak istemezse işveren işten çıkaramayacaktır. İşten çıkarsa bile haksız fesih olacağı için tüm haklarını ödemesi gerekir. İhbar, kıdem tazminatı, fazla mesai ve tatil ücretleri ödenmelidir. Bu halde işçi isterse işe iade davası açabilecektir.

Resmi Tatillerde Çalışma Hali

Özel sektör işyerlerinde genellikle resmi tatillerde çalışma yapılmaktadır. Bu durumda ise işçiye çifte mesai ödenmesi gerekir. Eğer işçi çalıştırılıyor ancak çifte mesai ödenmiyorsa işçi tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilir. Haklı fesih olacağı için haklarını almalıdır. Eğer işçinin hakları ödenmezse mahkeme tarafından işçi lehine verilen karar ile haklar alınabilecektir.

İşçilik hakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu yüzden işçiler dava açacaklarsa 5 yıllık döneme ait tüm alacaklarını isteyebilirler. 5 yıl boyunca biriken resmi tatil çalışmasının karşılığı talep edilebilecektir. Mali haklar mahkeme tarafından atanan bilirkişi aracılığıyla hesaplanacaktır. Bu hesaplamalar sonucunda işçinin mali alacakları belirlenecektir.

İşçiler Hangi Şartlarda Resmi Tatilde Çalışabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın