Part Time Çalışanlar İhbar Tazminatı Alabilir mi

Part Time Çalışanlar İhbar Tazminatı Alabilir mi

Part time çalışanların sahip olduğu haklar ve hangi kalemlerin ödenmesi gerektiği Yargıtay tarafından verilen karar ile netleşti.

Kısmi Süreli Çalışanın Hakları

Bir iş hanında part time olarak çalışan kişinin iş sözleşmesi ihbar süresine uyulmadan feshedilmiştir. İşçi 29.06.2009 – 21.02.2011 tarihleri arasında aralıksız olarak çalışmıştır. İşçi ihbar tazminatı ödenmesi için yargı yoluna başvurmuştur. Yerel mahkeme kısmen kabul kararı vermiştir.

Bir işyerine haftada 45 saat çalışma tam süreli çalışmadır. Bu sürenin üçte ikisinden az olan çalışma kısmi süreli çalışmadır. Yani 30 saatten az çalışanlar kısmi süreli çalışandır. Ancak kısmi süreli çalışanın hakları yasa ile belirlenmemiştir. Bu yüzden part time çalışanlar bir yıllık süreyi doldurmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. İzin hakları konusunda ise tam çalışanlarla aynı haklara sahiptirler. 

T.C.  Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından apartman görevlisi olarak kısmi çalışan davacı için ayda 7 gün üzerinden sigortalı olması gerektiği belirlenmiştir.  Kısmi süreli çalışanlar, tam çalışanlar ile aynı haklara sahiptir. Yalnızca mali hakları hesaplanırken çalışma saatleri üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Yerel mahkeme davacının çalışma saatlerini belirlemeden hüküm kurduğu için Yargıtay kararı bozmuştur. İşçinin çalışma saatlerinin belirlenerek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ve tatil gibi haklarını hesaplamalıdır. Bu karar da göstermektedir ki part time çalışanlar, tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahiptir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.