İşçinin Başka Şehirde Görevlendirilmesi İçin Rızasının Alınması Şarttır

İşçinin Başka Şehirde Görevlendirilmesi İçin Rızasının Alınması Şarttır

Bir işçinin başka şehirde görevlendirilebilmesi için mutlaka rızası alınmalıdır. Aksi takdirde işçi haklı fesih ile sözleşmeyi feshedebilecektir.

İş Sözleşmesinde Aleyhe Değişiklik

Bir şirket bünyesinde satış temsilcisi olarak çalışan işçinin görev yeri şirket tarafından değiştirilmiştir. Bu değişiklik için işçiden rıza alınmamıştır. Değişiklik yapıldıktan sonra yeni görev yerinde çalışması istenmiştir. Ancak işçi yeni görev yerine gitmemiş ve iş başı yapmamıştır. Eski işyerinde çalışmaya devam etmektedir. Şirket yeni işyeri için devamsızlık tutanağı tutarak haklı sebep olduğu gerekçesi ile işçinin sözleşmesini feshetmiştir.

İşçi haksız fesih olduğu gerekçesi ile iş mahkemelerinde dava açmıştır. İşyeri yönetiminin değiştiğini, bu değişiklikten sonra işten ayrılmak için baskı yapıldığını, işten ayrılmadığı için de başka ile gönderildiğini ifade etti. Fazla mesai, yıllık izin, yemek parası, ücret alacağı, prim ve asgari geçim indirimi gibi alacaklarının bulunduğunu belirtmiştir.

Davalı işveren ise işçi alacaklarının zamanaşımına uğradığını iddia etmiştir. İşçinin üst üste 3 gün işe gelmediği gerekçesiyle haklı nedenle fesih olduğunu ileri sürmüştür.

Değerlendirmeyi yapan yerel mahkeme davayı reddetmiştir. Bunun üzerine davacı temyiz merci olan Yargıtay’a dosyayı taşımıştır. Yargıtay işçinin başka bir ilde görevlendirilmesinin sözleşmede işçi aleyhine önemli bir değişiklik olduğuna hükmetti. Şirket tarafından bu değişikliği haklı gösterecek geçerli bir sebep sunulmamıştır. İşçi bu değişikliği kabul etmemek zorunda değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.